Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OBAMA NEDEN KAZANDI ROMNEY NEDEN KAYBETTİ?

07.11.2012 11:21
Obama ile Romney arasındaki yarışta ipi göğüsleyen Obama oldu. Peki Obama neyi doğru yaptı, Romney nerde yanlış yaptı?

Obama neden kazandı?

Başkan Obama'nın ikinci dönem için Amerikan halkından gerekli desteği almasının altında en büyük etkenlerden birisi olarak Başkan'ın halk tabanı ile sağlamış olduğu ilişki. Seçimlere kadar yapılan tüm anketlerde Obama'nın halkın sorunlarını Romney'den çok daha iyi anladığı kanati hakimdi. Nitekim bu kanaat Obama'ya ciddi destek sağladı karasız eyaletlerde.LADİN'İ YAKALADI

Obama'nın zafere ulaşmasında bir başka önemli etkende El-Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesi, dış politikadaki başarısı da eklenmeli.

TELEVİZYON PROGRAMINDAKİ BAŞARISI

Televizyonlardan canlı yayınlanan ve 60 milyon civarından ortalama insanın seyrettiği başkanlık münazarasının ikincisi ve üçüncüsünde Romney karşısında açık ara üstünlük sağlayan Obama'nın dış politika konularında daha iyi olduğu ortaya çıkmıştı.

 

OBAMA GÖÇMENLERİN OYUNU ALDI

Obama'nın kazanmasında önemli bir başka etkende Obama'nın göçmen sorununa yaklaşımı oldu. Ülke genelinde Latin Amerikalıların yüzde 75 oranında oyunu almayı başaran Obama, 8 milyon Müslüman nüfusun da desteğini kazanmayı bildi. Obama'nın zaferi aslında Demokrat Parti'nin çoğulcu yapısının Amerikan gerçeği ile örtüştüğünü hakikatini kanıtlamış oldu.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ OBAMA DEDİ

Obama'ya Iowa, Ohio, Michigan, Minnesota gibi kritik eyaletlerde seçimi kazandıran etkenlerin başında otomotiv sektörünü yeniden ayağa kaldırması geldi. Otomotiv sektörünün üstü konumunda olan kuzey eyaletlerinde Obama, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı yardımcısı Paul Ryan'ın memleketi Wisconsin de dahi kazanmasına neden oldu.SANDY KASIRGASI OBAMA'YA OY GETİRDİ

Başkan Obama'ya seçimi kazandıran etkenler arasında Sandy kasırgasının olduğu da söylenebilir. Sandy öncesi ve sonrasında yapılan hemen tüm anketlerde Başkan Obama'nın kasırga ile mücadelesinden dolayı oylarını arttırdığını göstermişti. Anketler, Sandy süper kasırgası ile mücadelede Obama'nın performansını beğenen Amerikalılar oranını yüzde 67 olarak belirlemişti.

ROMNEY NEDEN KAYBETTİ?

Cumhuriyetçi Parti'nin neden seçimi neden kaybettiği üzerine yapılan yorumlarda genel olarak suçlama hem aşırı tutuculuk yapan Çay Partililere hem de partinin orta sınıf ve tabana kendini yeterinde anlatamadığı öne sürülüyor. Zenginler kulübüne dönen Cumhuriyetçilerin ülke ekonomisi ve işsizliğin tarihte olmadığı kadar yüksek olduğu bir dönemde yeniden Başkan Obama'ya seçimi kaptırması, muhafazakar partinin ciddi strateji hataları yaptığı yolunda eleştiriliyor.

YÜZDE 47 GAFI ROMNEY'İ KÖTÜ ETKİLEDİ

Cumhuriyetçilerin kaybetmesinde başkan adayı Romney'in Bank Capital ile olan ilişkisi, İsviçre'de banka hesabı, yüzde 47 gafı, bazı ada ülkelerindeki off shore hesabı ve gelir vergisini düşük ödemesi de sıralanabilir.

ROMNEY KAYBETTİ MEZHEBİ KAZANDI

Romney, her ne kadar seçimi Cumhuriyetçi Parti adına kaybetmiş olsa da mensubu olduğu cemaat bakımından önemli bir zafere ulaştı. Romney'in başkan adaylığı öncesinde mensubu olduğu Mormon mezhebi ülke genelinde Hristiyanlık ile ilgili bir inanç olarak kabul edilmiyordu. Amerika genelinde Hristiyan rahiplerin yüzde 76'sı Mormonluğu Hristiyanlık ile ilgili bir inanç olarak değerlendirmiyodu. Ancak Romney'in muhafazakar partinin başkan adayı olması ile Mormonluk da bir anlamda Amerika'da Hristiyanlığın bir kolu olduğu genel kabul görmüş oldu.

KONGRE SEÇİMLERİNDE DE SÜRPRİZ YOK

Kongre seçimlerinde elde edilen sonuçlar her iki parti için de sürpriz olmadı. Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin 435 toplam sandalye sayısının çoğunluğu yine Cumhuriyetçilerin elinde kaldı. Kongre'nin üst kanadı olan 100 üyeli Senato'da ise Demokratlar üstünlüklerini korudular. Bu sonuç, Obama hükümetinin icraatlarını geçen dönemde olduğu gibi Cumhuriyetçiler ile sıkı pazarlık yapmadan uygulamaya koyamayacağı anlamına geliyor. 

Bu haber toplam 3044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri