Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OBAMA OPERASYON KARARINI AÇIKLADI...

31.08.2013 23:12
ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye müdahale konusunda açıklama yaptı. Obama müdahale konusunda kararını açıkladı.
İşte Obama'nın konuşmasından satır başları...
 
- Dün ABD, Suriye hükümetinin kimyasal saldırıdan yükümlü olduğunu dünyaya söyledi. Bunun hepsini dünya açıkça gördü. Orada hastaneler ölüyle doluydu. Kötü görüntüler gördük. Yüzlerce çocuk öldürüldü. Kendi hükümetleri tarafından gazla zehirlendi. Bizim güvenliğimize karşı büyük bir tehdit oluşturuyor. Dünyanın oluşturduğu yasakla dalga geçmektir. Orada terörist gruplar kendi insanlarına zarar veriyor.
 
 Şu karar vardım ki. ABD rejim hedeflerine karşı operasyon başlatmalı. Vurmaya hazırız. ABD askerleri karaya ayak basmayacak. 
 
- İkinci bir karar verdim. Obama BM heyetinin verilerini beklemeye gerek yok. Bunun için Kongre'ye gitmeli ve kararı kongrede almalıyız. Suriye'ye harekat konusunda ABD halkının temsilcilerine danışacağım. Kongre'nin onayını isteyeceğim. Ben oylama yapılmasından yanayım. Benim yetkim var ancak Kongre'ye danışırsak daha iyi olur.
 
- Senatörler demokrasi çerçevesinde adım atılmasından yana. Biz uygun bir karar vereceksek hiçbirşey yapmadan duramayız. Önümüzdeki soru şu. Dünyaya ne mesaj vereceğiz. Bir diktatör insanlara kimyasal silah kullanıyorsa biz buna karşı adım atmazsak ne olabilir.
 
- 21. yüzyılın en kötü kimyasal saldırısının gerçekleşti
 
- ABD Suriye'deki rejime müdahale etmeli. Vurmaya hazırız.
 
- Uçaklarımız konuşlaşmış durumda. Ne zaman istersek o zaman vuracağız. Yarın da olabilir, bu hafta da olabilir, 1 ay sonra da.
 
- Benim yetkim var, hiç kimsenin yetkisine ihtiyacım yok. Ama kongre karar verirse daha etkili olur.  Kongre onayı olmadan da yapabilirdik ancak kongre onayı olunca daha rahat olabileceğini düşünüyorum. Kongre kararı alacağız.
 
- BM’den bir karar çıkmadan ilerlemeye hazırız. Bugüne kadar da felç olduğunu görüyoruz. Başbakan Cameron harekete geçilmesi kararını desteklemesine rağmen bu kararı parlamentodan geçiremedi.
 
- Bu kararı kongre kararı olmadan da uygulamaya geçirebilirdik. Askeri güç kullanımı kadar bir başkanı zorlayan pek az şey vardır. Ancak böylesi bir durum karşısında hiç harekete geçmezsek bunun sonuçlarına da katlanamayız.
 
- Böyle korkunç bir suç işleniyorsa ve harekete geçilmiyorsa böyle kişilere karşı nasıl bir mesaj vermiş oluruz? Mesela nükleer silah geliştirenler, soykırım suçu işleyenler. Çocuklarımızı böyle bir dünyada yetiştiremeyiz. Ben her ülkenin bizim aldığımız karara sağdık kalmasını beklemiyorum.
 
- Artık savaştan yorulduğunuzu biliyorum ve Suriye’deki sorunu bir savaşla çözemeyiz. Bu nedenle bir kara operasyonu düşünmüyoruz. Muhaliflere desteğimiz sürecek. Şam’da yaşananlara seyirci kalamayız. Bireylerin barış içerisinde yaşaması ülkelerin sorumluluk almasına bağlıdır. Kongrede her iki partiden bazı şeylerin siyasetten daha önemli olduğunu göz önüne almasını istiyorum. Amerika’nın sınırları dışında neler yapabileceği mesajını vermek istiyorum. Kongre’den beklentim bu.
 
Sayısız bireyin katledilmesine seyirci kalamayız. Hem dünyaya hem de Kongre’ye bu mesajı veriyorum. Bu yolda birlikte yürüyeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum.
 
 

ROTAHABER

Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri