Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama Oval Ofis'ten ulusa seslendi

07.12.2015 08:33
Oval Ofis'ten ulusa seslenişler, sadece ülke genelinde çok önemli sayılan olaylarla ilgili olarak yapılıyor.

ABD Başkanı Barack Obama, geçen hafta Kaliforniya eyaletinin San Bernardino kentinde yaşanan ve 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, "terör tehdidi" başlıklı bir ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Çalışma makamı olan Oval Ofis'ten yaptığı ve teelvizyonlarda canlı yayınlanan konuşmada Obama, saldırının 'masum insanları öldürmeye yönelik bir terör eylemi' olduğunu belirtti.

"ÖZGÜRLÜK KORKUDAN DAHA DEĞERLİ"

"Özgürlük korkudan daha güçlüdür" diyen ABD Başkanı, Amerikan halkının bölünmesinin radikallerin işine geleceği uyarısında bulundu.

Obama ABD'deki silahlanma yasalarına da atıfta bulunarak, potansiyel saldırganların silaha ulaşımının zorlaştırılması gerektiğini savundu.

"ABD İSLAMLA SAVAŞMIYOR"

'ABD'nin değişen terör tehdidinin üstesinden geleceğini' belirten Obama, bununla mücadelede Müslüman toplumları müttefik olarak yanlarında tutmaları gerektiğine dikkat çekti.

Obama, "Bunun ABD ile İslam arasında bir savaşmış gibi nitelenmesine izin veremeyiz" dedi.

"HANGİ ÜLKEDE OLURSA OLSUN ORDU PEŞLERİNDE"

ABD Başkanı, IŞİD'e karşı mücadelede ellerindeki tüm güç unsurlarının kullanılacağını,"Amerikan ordusunun hangi ülkede olurlarsa olsunlar teröristlerin peşinde olacağını" belirtti.

Ülke içinde alınacak önlemlerin de artırılacağını, Dışişleri ve İç Güvenlik Bakanlıklarına, vize muafiyet programlarını gözden geçirme talimatı verdiğini söyledi.

7 YILDA 3. OVAL OFİS KONUŞMASI

Bu, Obama'nın 7 yıldır süren başkanlığı süresince Oval Ofis'ten yaptığı 3. halka sesleniş konuşması.

Oval Ofis'ten ulusa seslenişler, sadece ülke genelinde çok önemli sayılan olaylarla ilgili olarak yapılıyor.

SAN BERNARDİNO OLAYI

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, 3 Aralık'ta San Bernardino kentinde düzenlenen saldırıyı "terör eylemi" olarak inceliyor.

İki saldırgan uzun namlulu silahlarla engellilerin hizmet aldığı bir sosyal hizmetler kurumuna saldırı düzenlemişti.

FBI Direktörü James Comey, saldırıyı gerçekleştiren çiftin radikalleşmiş oldukları yönünde belirtiler olduğunu belirtmişti.

29 yaşındaki Tashfeen Malik ve 28 yaşındaki eşi Syed Rizwan Farook, 21 kişinin de yaralandığı saldırının ardından polisle girdikleri çatışmada öldürülmüşlerdi.

Bu haber toplam 2160 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri