Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama Ruhani ile görüştü

16.09.2013 00:55
ABD Başkanı Barack Obama ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani mektuplaşarak Suriye'deki son durumu değerlendirdi.

ABD Başkanı Obama'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

- "ABD yönetiminin Suriye'nin kimyasal silahlarına yaklaşımı, İran'a da askeri güçten uzak durarak diplomatik çözümler için potansiyel olduğunu gösterecektir"

- "İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile mektup değiş tokuşu yaptık ama henüz doğrudan konuşmadık. Ruhani'nin, İran'ın tartışmalı nükleer faaliyetleriyle ilgili diplomatik çözüm için bir potansiyel bulunduğunun farkında olduğuna inanıyorum"

- "Şu anda Suriye'deki durum savunulamaz. Esed iktidarda olduğu müddetçe, orada bir tür çatışma olacak"

İRAN DA DİPLOMATİK ÇÖZÜM İSTİYOR

ABD Başkanı Barack Obama, yönetiminin Suriye'nin kimyasal silahlarına yaklaşımının, İran'a da askeri güçten uzak durarak diplomatik çözümler için potansiyel bulunduğunu göstereceğini belirterek, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de bunun farkında olduğunu söyledi.

ABD ile Rusya arasındaki anlaşma öncesinde ABC kanalına konuşan ve röportajı bugün yayınlanan Obama, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'i koruduğunu ve Suriye konusunda Amerika ile aynı değerleri paylaşmadığını belirtti.

"Putin'in Esed rejimine yaklaşımı farklı" diyen Obama, "Ancak kaosu ve terörizmi önlemenin her ikimizin de çıkarına olduğunu kendisine doğrudan söyledim. Şu anda Suriye'deki durum savunulamaz. Esed iktidarda olduğu müddetçe, orada bir tür çatışma olacak" ifadesini kullandı.

Obama, ancak Esed'in iktidardan devrilmesine yönelik askeri güç kullanmayacağını, kendisinin öncelikli kaygısının kimyasal silahlar olduğunu dile getirerek, ABD yönetiminin bu ülkeninn kimyasal silahlarına yaklaşımının, İran'a da askeri güçten uzak durarak diplomatik çözümler için potansiyel olduğunu göstereceğini bildirdi. Ancak İran'ın, kendisinin diplomasiye yönelik tercihlerini ABD'nin Tahran'ı vurmayacağı yönünde de değerlendirmemesi gerektiğine işaret eden Obama, ABD için İran'ın nükleer faaliyetlerinin Suriye'nin kimyasal silahlarından daha büyük bir mesele olduğunu vurguladı.

Obama, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile mektuplaştıklarını ama henüz doğrudan konuşmadıklarını söyledi. Obama, Ruhani'nin, İran'ın tartışmalı nükleer faaliyetleriyle ilgili diplomatik çözüm için bir potansiyel bulunduğunun farkında olduğuna inandığını kaydetti.

 


 

Bu haber toplam 2352 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri