Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama: Suriye'ye terörden arınmış bir gelecek vereceğiz

29.01.2014 20:33
Obama, 'State of Union' olarak adlandırılan ve 'Ulusa Sesleniş' olarak çevrilebilecek yıllık konuşmalarından birini daha yaptı.
Yoğun kar yağışı altındaki ABD Kongresinde yapılan Obama başkanlığının 5. konuşması, aynı zamanda Obama’nın ikinci döneminin de yarılanmaya doğru yaklaşıldığını gösteriyor. Her yıl Ocak ayının son Salı akşamı yapılan konuşma gününün sabahı açıklanan WSJ-NBC anketinde Amerikalıların çoğunun Obama’nın iç ve dış konulardaki sorunları çözme kabiliyetinden şüpheli olduğunu ortaya koymuştu

İŞLEYEN BİR WASHİNGTON SÖZÜ
Bir saati aşan konuşmasında Obama, Amerikan halkına işleyişi daha hızlı ve etkili bir Washington ve hükümet getirme sözleri verdi. ‘Amerika’da yeni iş istihdamları yaratacağız, yeni krizler değil’ sözü ile, ABD Kongresi ile Ekim ayı başında yaşanılan ve devletin (kısmi) kapanmasına neden olan bütçe kilitlenmesi gibi krizlerin bundan sonra yaşanmayacağı sinyallerini vermiş oldu.

İÇE DÖNÜK OBAMA
Vatan'dan ilhan Tanır'ın haberine göre; Bush dönemindeki Ulusa Sesleniş konuşmalarına nazaran oldukça içe dönük ve Amerika’nın kendi problemlerine odaklanmasıyla bilinen Obama, bu yılki konuşmasında da bu adetini bozmadı. Bir taraftan Obama, federal çalışanların minimum maaşını artırma kararı çıkarırken, diğer taraftan da yeni bir emeklilik programının başlayacağı haberini verdi. Obama ayrıca geçen yıllardaki konuşmalarında dile getirdiği gibi yeniden Kongre’ye yönelerek, ‘göçmenlik’ yasası çıkarılması gerektiğinden bahsetti, bunun yanısıra da ABD çapında çalışanlara minumum ücret olarak saatlik $10.10’a yükseltilmesi gerektiğini ifade etti. ABD’de şu anki minumum saatlik ücret ise 7.25 dolar. Obama geçen yıl ise minimum ücret olarak $9 olması gerektiğini söylemişti. Cumhuriyetçilerin çoğunluğu ise, şu anki minumum ücretin devamı yolunda fikir belirtmekteler ve bunun nedeni olarak, minumum ücret arttığı halde işssizliğin artışı getirisini getirdiğini iddia etmekteler. Obama ayrıca, ilk Ulusal Sesleniş konuşmasında söylediği, göreve başladığı gün sonrasındaki ilk karar olan Guantanamo hapishanesinin kapatılması gerektiğini bir kez daha ifade etti.

DIŞ POLİTİKA
Obama’nın konuşmasında bahse konu olan bazı ülke ve bahse konu olma sayıları şöyle oldu: İran 10 kez, Afganistan 6, Suriye 3, Irak 3, Avrupa 3, Çin 2, İsrail 2, Filistin 1 ve Ukrayna 1 kez.

AFGANİSTAN VE IRAK
Obama’nın ‘aksiyon yılı’ olarak adlandırılan konuşmasında Irak’dan çekilen askerleri tekrar referans verirken, Afganistan’dan da ABD askerlerinin yıl sonunda ayrılacağını hatırlattı.

İRAN
Obama, beklendiği gibi dış politikada en çok üzerinde durduğu ülkelerin başında İran geldi ve İran ile süregiden nükleer müzakerelerin üstünde durdu. Kongre’nin bir süredir İran’a karşı yeni ambargolar getirme ile ilgili olarak çalıştığı yasa ile ilgili olarak da, böyle bir yasa Kongre’de geçtiği halde veto edeceği sinyalini verdi. Obama, ‘’milli güvenliğimiz için diplomasinin başarıya ulaşabilmesine imkan tanımalıyız. Eğer İranlı liderler bu fırsatı yakalayamazlarsa o zaman yeni ambargoları isteyen ilk kişi ben olurum, ve İran’ın nükleer silah inşa etmemesi için elimdeki bütün ihtimalleri değerlendiririm,’’ dedi. Kongre’de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat birçok üye tarafından desteklenen yeni ambargo yasası, 6 ay içinde müzakereler başarıya ulaşmazsa yeni ve daha ağır ambargolar ön görüyor. John F. Kennedy ve Ronald Reagan gibi başkanların o dönemlerin en büyük düşmanı Sovyetler Birliği ile müzakere yaptığını hatırlatan Obama, şimdi kendine güvenen bir ABD’nin İran’ı kastederek, daha zayıf ülkelerle konuşmaktan çekinmemesi gerektiğini ifade etti.

SURİYE
Obama konuşmasında Suriye ise sadece üç kez geçti. Esad ismini anmayan Obama şunları söyledi: ‘’Suriye’de terörist networkleri reddeden muhalefeti destekleyeceğiz… Suriye’ye terörden arınmış bir gelecek vereceğiz… Kuvvet kullanma tehdidiyle desteklenmiş bir Amerikan diplomasisi nedeniyle Suriye’nin kimyasal silahları elimine edilmektedir ve uluslararası toplumla birlikte çalışmaya devam ederek Suriyeli halkı hak ettikleri gibi, diktatörlükten, terör ve korkudan arınmış bir geleceğe taşıyacağız.’ 

UKRAYNA
Bu yıl konuşmada yer alan bir başka ülke de Ukrayna oldu. Obama, ‘’Ukrayna’da bütün halkın kendini özgürce ifade edebilmesi ve barışçıl şekilde ülkenin geleceğinde söz söyleyebilmesi prensibini destekliyoruz’’ dedi. Türkiye ve diğer birçok müttefiğe yer yok Obama’nın konuşmasında Türkiye doğrudan veya dolaylı bir şekilde bahse konu olmazken, Askeri darbe sonrası büyük bir kaos görüntüsü veren Mısır ile ilgili de herhangi bir mesaj verilmemesi dikkat çekti. İngiltere, Almanya, Japonya, Brezilya, Kanada veya S. Arabistan gibi önde gelen diğer bazı Amerikan müttefikleri de konuşmada yer almadı.

 

 

Bu haber toplam 2174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri