Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'nın Türkiye programı belli oldu

20.03.2009 17:08
6-7 Nisan'da eşiyle birlikte Türkiye'ye gelecek olan ABD Başkanı'nın programı netleşti.
Obama, Türkiye'ye gelen beşinci ABD Başkanı olacak ve Türkiye'de iki gün kalacak. Bir gününü Ankara'da, diğerini ise İstanbul'da geçirecek.

5 Nisan Pazar akşamı Ankara'da olması beklenen Obama'nın, 6 Nisan'da Ankara'da yapacağı temaslar önemli olacak. ABD Başkanı Anıtkabir'i ziyaret edecek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir araya gelecek, Meclis Genel Krulu'nda Genel Kurul'a hitap edecek ve burada önemli mesajlar verecek.

Obama, daha sonra Başbakan Erdoğan ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir araya gelirken, Emine Erdoğan ile Michelle Obama da aynı mekanda buluşacak.


Bu görüşmelerin ardından, Erdoğan ile Obama Medeniyetler Forumu Toplantısı'na katılmak için İstanbul'a geçecek. İkilinin aynı uçakla İstanbul'a gitmesi planlanıyor, ancak hangi liderin uçağının kullanılacağı henüz netlik kazanmadı.

7 Nisan Salı günü İstanbul'da, Erdoğan'ın onuruna vereceği öğlen yemeğine ve ardından Boğaz Turu'na katılacak olan Obama, Başbakan Erdoğan ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyecek. Burada, Müslüman dünyasına vereceği mesajlar merakla bekleniyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ:

Obama'nın ziyareti esnasında hem Ankara hem de İstanbul'da geniş güvenlik önlemleri alınacak. Ankara'da 10 binin üzerinde polisin izinleri kaldırılacak.
Esenboğa Havaalanı'nda herhangi bir açıklama yapması beklenmeyen ABD Başkanı, buradan bir eskort eşliğinde ayrılacak ve seyredeceği güzergaha çevik kuvvet ile özel harekat birlikleri yerleştirilecek. Hangi güzergahın kullanılacağı ise son anda netleşecek.


ELE ALINACAK KONULAR:

Ziyarette hangi konuların ele alınacağı da netleşmeye başlıyor. Öncelikli olarak Irak'la ilgili gelişmeler konuşulacak. ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi ve Türkiye'den herhangi bir talep beklenip beklenmemesi merak edilen konular arasında.


Terörle ilgili işbirliği, Irak'a ilişkin son durum, özellikle PKK'ya silah bırakma çağrılarının yapılacağı bir dönemde yapılacak bu ziyareti önemli kılıyor.
Ele alınacak başlıklardan bir diğeri ise Ermeni soykırımı iddiaları. Bilindiği gibi, Obama'nın 1915 olaylarından 'soykırım' olarak bahsedip bahsetmeyeceği henüz netlik kazanmadı. Özellikle, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini normalleştirilmesi konusunda ABD yönetiminin mesajlar vermesi bekleniyor. Başbakan da, Türkiye'nin görüşlerini ilk ağızdan aktaracak.
Bunun dışanda Kıbrıs, Türkiye'nin AB üyelik süreci, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, ticaret hacminin artırılması, küresel kriz ve IMF ile ilişkiler de görüşmelerde yer bulacak. Ayrıca, Ortadoğu ile İran, Suriye konuları da ele alınacak başlıklar arasında.


6-7 NİSAN'DA NELER OLACAK?

Obama önce Ankara'ya gelecek
Anıtkabir'i ziyaret edecek
Gül ve Erdoğan'la biraraya gelecek
ABD Başkanı TBMM'de Genel Kurul'a hitap edecek
Emine Erdoğan ve Michelle Obama görüşecek
Erdoğan ile Obama'nın İstanbul'a birlikte gidebileceği konuşuluyor
Erdoğan ve Obama, İstanbul Boğazı'nda tekne turu yapacak
Erdoğan ve Obama'nın ortak bir açıklama yapması planlanıyor

GÜNDEMDEKİ KONULAR


Stratejik konular
Bölgesel güvenlik
Ermeni soykırım iddiaları
Irak ve Ortadoğu
Kıbrıs ve Türkiye'nin AB üyelik süreci
Ekonomik ilişkiler ve küresel kriz


Kaynak: NTV

Bu haber toplam 1148 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri