Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama, zenginden alıp fakire verecek

ABD'nin çiçeği burnunda Başkanı Barack Obama, adeta Robin Hood gibi zenginden alıp fakire veren bir bütçe teklifi hazırladı.

Obama yeni bütçe teklifinde başta petrol ve finans piyasası zenginlerinin vergisini yükselterek 1 trilyon dolar gelir yaratmayı hedefliyor.

Obama yönetimi, 2010 yılı bütçe teklifinde krizle mücadele edebilmek için ABD'nin en zengin 2,6 milyon Amerikalı'nın vergilerini yükselterek 1 trilyon dolarlık vergi toplama kararı aldı.

Vergi düzeyi yükseltilecek olan gruplar arasında Wall Street finans çevrelerinin yanısıra petrol şirketleri ve ABD merkezli uluslararası şirketler de olacak.

Obama'nın amacı, yüksek gelir grubundan toplanacak vergiler sayesinde düşük gelir grubundaki kesimlere vergi avantajı sağlamak ve böylece harcamaları artırarak ekonomiyi canlandırmak.

Açıklanan vergi teklifine göre, Clinton döneminde getirilen ve yüzde 33-35 aralığında olan vergiler, 2011 yılından itibaren yüzde 36-39,6 düzeyine çekilecek.

Sermaye kazancından alınan vergiler ile temettü gelirinden alınan verginin düzeyi ise eski Başkan Bush döneminde indirildiği yüzde 15 seviyesinden yüzde 20'ye çıkarılacak.

ABD'de yüksek gelir kesiminin vergisi 1993 yılından bu yana ilk kez yükseltiliyor.

ABD'de 250 bin doların üzerinde geliri olanlar varlıklı sınıfına giriyor. Yeni teklifle, yüksek gelirli gayrimenkul sahiplerinin gelecek 10 yıl içinde ödeyecekleri ek verginin 636 milyar dolar olacağı ifade ediliyor.

Ancak, Obama'nın bu planı çok sayıda senatör tarafından da eleştirildi.

Texas Senatörü Jeb Hensarling, Obama'ya bir mektup yazarak "İstihdam yaratanları cezalandırarak iş arayanlara yardımcı olamazsınız" ifadelerini kullandı.

Obama'nın planı, geliri 250 bin doların üzerinde olan aile ve şirketlerden elde edilecek gelirin 75-200 bin dolar arası gelire sahip dar gelirli ailelere dağıtılması esasına dayanıyor.

OBAMA, ZENGİN KESİMİN VERGİSİNİ ARTIRIYOR
Barack Obama, 2010 yılı bütçesini ve gelecek yıllar için öngörülen ekonomi planını Beyaz Saray'da duyururken, ''Yeni bütçeyle birlikte, vergi yasalarının temelde adil olmasının sağlanmasına başlanacak'' dedi.

Bu çerçevede ABD'de yılda 250 bin dolardan fazla kazanan ailelerin, gelir vergisi ve yatırımlardan elde edilen gelirlerinin vergisi artırılacak.

Obama, ülkenin en zengin yüzde 5'lik kesimi olarak nitelendirdiği bu grubun vergilerinin artırılacağı yönünde, geçen yılki seçiminde söz vermişti.

Obama, buna karşılık geliri daha düşük olan ve nüfusun yüzde 95'ini oluşturan kesimlerin vergisinin düşürüleceğini dile getiriyor ve bu yönde kimi adımlar başlamış bulunuyor.

Obama yönetimi, 30 Eylül'de sona erecek olan 2009 yılına ait bütçeyi de güncelleştirerek, bu rakamı 3,94 trilyon olarak önerdi.

Yönetim, bu yılın bütçesinde rekor bir rakam olan 1,75 trilyon dolarlık bir bütçe açığı bekliyor.

Obama'nın önerdiği 2009 yılına ilişkin güncelleştirmenin ve 2010 bütçesinin, yürürlüğe girebilmek için Kongre tarafından onaylanması gerekiyor.


Bu haber toplam 1678 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri