Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'dan Esad'a: Sizi vururuz!

15.09.2014 15:26
ABD Başkanı Barack Obama, Esad'ın danışmanı 'İzin almayan ABD uçaklarını vururuz' tehdidine yanıt verdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a tehdit dolu bir mesaj gönderdi.

ABD Başkanı Barack Obama,  'Eğer Esad yönetimi Suriye hava sahasına giren ABD uçaklarını vurması için orduya emir verirse, biz de Suriye Hava Savunma sistemini yok ederiz. Bu bizim için IŞİD'i vurmaktan daha kolay olur'' dedi.

ESAD'IN DANIŞMANI 'ABD UÇAKLARINI VURURUZ' DEMİŞTİ

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın danışmanı Besine Şaban, 'ABD'nin Irak ve Suriye topraklarında faaliyetlerini sürdüren IŞİD terör örgütüne yönelik hava saldırısının Suriye hükümetinin izni olmadan gerçekleştirilmesi durumunda ülkesinin 'hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD savaş uçaklarını vuracağını' söylemişti.

ABD'Lİ GENERAL EATON'DAN AÇIKLAMA GELDİ!

ABD'li General Paul Eaton, bir televizyon kanalına verdiği röportajda, IŞİD'e karşı yapılacak hava operasyonlarında örgütün ABD uçaklarını düşürme ihtimali hakkında da bilgi verdi. Terör gruplarının ellerinde bulunan füzelerle uçakları düşürmek isteyeceğini belirten Eaton, her şeye rağmen ABD ordusuna güvendiğini belirterek şöyle söyledi:

''Bu kesinlikle tehlikeli bir operasyon. Ancak özel hava kuvvetlerimiz bu konu hakkında yeterli bilgiye sahiptir. Herhangi bir tehlikesi karşılayacak gücümüz bulunuyor. Ben de ordunun bu görevi başarıyla yerine getireceği inancındayım.'' 

ESAD REJİMİ, ABD'NİN IŞİD'İ VURMA BAHANESİYLE ÜLKEYE GİRMEK İSTEDİĞİNDEN ENDİŞELİ

Suriye yönetimine karşı ilk kez bu kadar sert konuşan Obama ile Esad yönetimi arasında ciddi bir sürtüşme yaşanması bekleniyor. IŞİD tehdidini yok etmek için Irak ve Suriye topraklarına girecek olan ordu, Esad yönetimini endişelendiriyor. Rejim, ABD'nin IŞİD'i vurma bahanesiyle ülkesine girmek istediğini savunuyor. ABD kanadında ise genel olarak operasyonun gerçekleştirilmesi görüşü hakim. Özellikle 2 Amerikan vatandaşının örgüt tarafından infaz edilmesi halkın operasyona destek vermesinde önemli bir etken. Tüm dünya için tehlike arz eden örgütün yok edilmesi konusunda bölgedeki Arap ülkeleri de hemfikir.

Bu haber toplam 1642 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri