Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'dan Netanyahu'ya 'Artık Yalnızsın' mesajı

22.03.2015 13:17
ABD Başkanı Obama'nın İsrail lideri Netanyahu’yu seçim kazandıktan iki gün sonra arayıp tebrik ettiği konuşmasının ayrıntıları ortaya çıktı.

Seçime 24 saat kala "Başbakan olarak kaldığım sürece bir Filistin devletinin kurulmasına asla izin vermeyeceğim" diyen, seçimler devam ederken Facebook’tan yayınladığı videoda, "Araplar otobüs otobüs solcular tarafından sandıklara taşınıyor" diyerek ırkçılık yapmakla eleştirilen İsraillideri Benjamin Netanyahu, kendisini "20 yıllık iki devletli çözüm politikamızı yerle bir etti" diye eleştiren Beyaz Saray’dan çok sert bir telefon aldı.

OBAMA'DAN NETANYAHU'YA: SANA ARTIK GÜVENMİYORUM

İlk gün basına, "Obama tebrik için Netanyahu’yu aradı" şeklinde yansıyan konuşmanın perde arkasını New York Times gazetesi ve İsrail TV kanalı Channel 10 yayınladı. Konuşma hakkında bilgi sahibi olan ABD’li ve İsrailli yetkililere dayanarak verilen habere göre Obama, İsrail liderinin önceki gün "Şartlar iyileşirse Filistin devletinin kurulmasına karşı değilim"diye U dönüşü yapmasını kabul etmediğini Netanyahu’ya "Sana artık güvenmiyorum" diye açık bir şekilde ifade ederek söyledi. Kendisinin bu açıklamasıyla Amerikan yönetiminin yıllardır savunduğu iki devletli çözüm politikasına darbe vurduğunu bunun da sonuçları olacağını ifade etti.

NETANYAHU

Çok gergin geçen konuşmada Obama, Netanyahu’ya BM Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin İsrail aleyhindeki kararları veto etme uygulamasının artık son bulacağını ima etti. Böylece "Artık büyük ağabeyin yok. BM’de kendi başının çaresine bak" mesajı verildi. Beyaz Saray sözcüsü Ernest, "ABD şimdiye dek Filistin devletinin kurulmasına ilişkin karar tasarılarına karşı çıktı. Ancak artık iki devletli çözümü savunan bir müttefikimiz olmadığını görüyoruz. Değişikliğe gideceğiz" dedi. Ernest, "Netanyahu’nun hangi sözüne inanacağız?" diyerek eleştiride bulundu.

İsrail medyasına göre ABD’nin önünde şimdi 3 seçenek var:

1) Obama Filistin devleti ve Yahudi yerleşkeleri vetosunu kaldırabilir. (En olası senaryo)

2) ABD, Filsitin’in kurulmasını öngören karar tasarısını sunabilir. (İsrail’i korkutan senaryo)

3) Obama yönetimi, İsrail’e yaptırım uygulanması için girişim başlatabilir. (İsrail için kâbus senaryosu ancak olası görülmüyor)

OBAMA İLE NETANYAHU ARASINDAKİ KONUŞMA

İsrail TV’si Channel 2’ya göre iki lider arasında şöyle bir konuşma yaşandı:

Obama: Filistin devleti konusundaki pozisyonun değiştiğine göre biz de kendi pozisyonumuzu değiştireceğiz. 

Netanyahu: Ben pozisyon değiştirmedim. Hâlâ iki devletli çözüme inanıyorum. Ama Ortadoğu gerçekleri son yıllarda değişti. 

Obama: Bu açıklama benim için yeterli değil.

Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri