Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'dan PKK operasyonları için flaş sözler!

07.08.2015 11:19
ABD Başkanı Barack Obama, "Terör örgütü PKK, Türkiye'yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, İran ve Ortadoğu politikası konusunda gazetecilerle Beyaz Saray'da bir araya geldi.

GAZETECİDEN DİKKAT ÇEKEN ERDOĞAN SORUSU

Huffington Post'un haberinde Obama'ya, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın IŞİD'e karşı yürütülen kampanyayı, Suriye'de savaşanlarla müttefik olan PKK'yı hedef almak için bahane olarak kullanması yönünde endişeniz var mı?" şeklinde soru soruldu.

Başkan Obama cevabında, "Terör örgütü PKK, Türkiye'yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru bir şey" ifadesini kullandı.

"PKK DEĞİL, IŞİD'E ODAKLANMALIYIZ"

Bunun yanında, "IŞİD'in bölgedeki en büyük tehdit olduğu ve buna odaklanmaları gerektiği noktasındaki güçlü bakış açılarını da Türkiye ile konuştuklarını" belirten Obama, "Üzerinde çalıştığımız anlaşma, dikkatlice şunlar etrafında: Suriye'ye geçmeye çalışan yabancı savaşçılar için o sınırları nasıl kapatırız? Yapacağımız her şey bu hususa dayanıyor" dedi.

ABD'DE IŞİD TOPLANTISI

Başkan Barack Obama'nın terör örgütü IŞİD'e Karşı Küresel Koalisyon için özel temsilcisi General John Allen, ABD'nin başkentinde yapılan genel kurul toplantısında koalisyon temsilcilerine bilgilendirmede bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, General Allen'ın içlerinde 62 üyenin temsilcileri olduğu IŞİD'e Karşı Küresel Koalisyon üyelerine yaptığı bilgilendirmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, yapılan genel kurul toplantısının, koalisyon müttefikleri için gelinen aşamayı görmek adına önemli olduğu bildirilerek "Irak'ın bütünlüğü ve IŞİD'i yenmek için iş birliğimizi arttırmak teyidinde bulunduk" ifadeleri kullanıldı.

Toplantıda, General Allen ile Irak, Almanya, İtalya, İngiltere, Hollanda temsilcileri de bilgilendirme yaparak, 30 Temmuz'da Kanada'nın Quebec eyaletinde yapılan toplantıdan sonraki gelişmeler konuşuldu.

Ayrıca, yapılan açıklamaya göre, Türkiye hakkında gelişmeler de toplantıda masaya yatırıldı.

Temmuz ayında Quebec'te yapılan toplantıda, terör örgütü IŞİD'e karşı yürütülen mücadelenin geleceği, bölgede yaşanan mülteci krizi ve alınacak önlemlere ilişkin yeni stratejiler konuşulmuştu.

Bu haber toplam 1148 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri