Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'dan Suriye Açıklaması

16.05.2013 23:04
Obama, Esed'in içinde olmadığı demokratik bir geçiş süreci için çaba göstermeye devam edeceğiz. Esed'in gitmesi konusunda kararlıyız dedi.

 

Beyaz Saray Kabine Salonu'nda basına kapalı olarak yaklaşık 2.5 saat görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

Obama açıklamasında teröre karşı her zaman Türkiye'nin yanında olduklarını belirtti, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılar için baş sağlığı dileğinde bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, "Esed rejimi üzerindeki baskıya ve muhalefetle çalışmaya devam edeceğiz. Esed'in içinde olmadığı demokratik bir geçiş süreci için çaba göstermeye devam edeceğiz. Esed'in gitmesi konusunda kararlıyız. Esed'in ortaya koymuş olduğu, çözüme olanak vermeyen şiddet bitmeli. Suriye konusunda Türkiye ile yakın çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Obama, Türkiye'nin önümüzdeki günlerdeki Cenevre görüşmelerinde Suriye'de tarafların bir araya getirilmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.

Türkiye'deki çözüm sürecini desteklediklerini de belirten Obama, "Türkiye'yi çok uzun süredir rahatsız eden PKK şiddetine yönelik tarihi ve barışçıl çözüm arayışları konusunda siz ve Türk halkının cesaretine yönelik övgülerimi iletmek istiyorum. ABD, sizin uzun süredir aradığınız güvenlik konusunda yanınızda durmaktadır. Türkiye'nin, hukukun üstünlüğü, iyi yönetim ve insan haklarını muhafazasına yönelik çabalarını destekleyeceğiz" diye konuştu

Bu haber toplam 2398 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri