Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'nın cevap vermediği Erdoğan'ın sorusu

11.09.2011 13:56
Başbakan Erdoğan, Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden Furkan’ı ABD Başkanı’na sormuş: Türk kökenli diye mi vatandaşına sahip çıkmadın.

Türkiye’nin İsrail’e yönelik yaptırım kararının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Gemiyi Gazze’ye götürürse alnından öperim” sözlerine sert yanıt veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kusura bakma ben bu tertemiz alnımı, senin o lekeli dudaklarına sürdürmem’’ dedi. Erdoğan, Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden Furkan’ı ABD Başkanı Barack Obama’ya sorduğunu, ancak yanıt alamadığını söyledi.

Kayseri’de sivil toplum örgütleri ve iş dünyasıyla bir araya gelen Erdoğan, muhalefeti, AKP’yi eleştirmek için Türkiye’nin birlik ve düzenine zarar vermekle suçladı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun “Gemiyi, hücum botlarımızı, vesairemizi Gazze’ye götürürse alnından öperim” sözlerine “Kusura bakma ben bu tertemiz alnımı, senin o lekeli dudaklarına sürdürmem. Buna ihtiyacımız yok, biz yaptığımız işi niçin yaptığımızı biliriz’’ diye yanıt verdi.

Ortadoğu’da uyanış var

Ortadoğu ülkelerindeki değişimi hatırlatan Erdoğan şöyle konuştu: “Yarın Tunus ve Libya’ya yola çıkacağız. Bugün Mısır’da binlerce kişi İsrail’i protesto ediyor. Bunun altında bir uyanış var. Otokratik düzenlerden demokrasiye bir dönüş var. Bu bölgede er ya da geç hak tesis olacak. Ama bunların halkın iradesine saygısı yok.”

“Türkiye’ye Tel Aviv zaviyesinden bakanlar, bu milletle aralarındaki mesafeyi kapatamazlar’’ diyen Erdoğan, onlarla yarışmak gibi bir dertlerinin de olmadığını söyledi.

Furkan’ı Obama’ya sordum

İsrail ile gerilimin hat safhaya çıkmasına neden olan Mavi Marmara saldırısına da değinen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

Gazze’ye insani yardım götürüyor. Ama üzerlerine ateş ediliyor. 9 kişi hayatını kaybetti. Üzerlerinden 35 tane kurşun çıktı. Bir tanesi bizim Furkan’ımız. Üzerinden beş tane kurşun çıktı. Bir tanesi de çok çok yakın bir mesafeden, neredeyse iki kaşının arasında. Ben bunu Obama’ya sordum, ‘Türk olduğu için mi kendi vatandaşınıza sahip çıkmıyorsunuz’ cevap veremedi.“

Bahçeli’ye de eleştirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Somali yardımları konusundaki yaklaşımını da eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

‘’MHP’nin Genel Başkanı çıkıyor, ‘Somali ile, şurayla burayla uğraşacağına PKK ile uğraş’ diyor. Bunların ne kadar küçük düşündüğünü görebiliyor musunuz? Biz büyük bir devletiz, Selçuklu’nun Osmanlı’nın bakiyesi üzerine kurulmuş bir devletiz.

Bizi öyle küçük, kısır bir zihniyetle tanımlamaya Sayın Bahçeli senin gücün yetmez, buna müsaade etmeyiz. Biz PKK ile de mücadelemizi sürdürürüz, ama dışarıda da yardım elimizi, yardım eli uzanmayan kardeşlerimize de uzatırız. Aldığımız terbiye budur, mirasın gereği budur. Türkiye, terörle mücadele ederken de uluslararası arenada can siperhane hukuk mücadelesi verirken de muhalefet liderlerimiz sağa sola zehirli sözler saçıyorlar.’’

Bu haber toplam 1892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri