Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama’ya da zehirli mektup gönderildi

18.04.2013 01:10
ABD'de esrarengiz zehirli mektuptan Obama'ya da gönderildi.

ABD Başkanı Barack Obama'ya zehirli mektup gönderildiği açıklandı.

Mississippi eyaleti Senatörü Roger Wicker'a (Cumhuriyetçi) gönderilen zehirli mektuptan sonra şimdi de Başkan Obama'ya aynı zehri içeren mektubun gönderildiği belirtildi.

FBI yaptığı incelemede Başkan Obama'ya da 'risin' zehri içerikli bir mektubun gönderildiğini doğruladı.

Gelen ilk bilgilere göre zehirli mektuplarlaBoston Maratonu'na yapılan bombalı saldırıarasında bir bağlantının olmadığı kaydedildi. Şu ana kadar elde edilen bilgilere göre güvenlik güçleri iki olay arasında bir bağlantı olabileceğine dair herhangi bir delilin elde edilemediğini açıkladı.

FBI OLAYA EL KOYDU

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Beyaz Saray'a gönderilen ve ilk incelemelere göre risin içerdiği tespit edilen şüpheli mektubun, kim tarafından yazıldığını araştırıyor.

AP muhabirlerinin edindiği bilgiye göre, ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderilen mektup "Bir yanlışı görmek ve açığa çıkarmamak, bu yanlışın sürmesine sessizce ortaklık etmektir. Ben KC. Bu mesajı onaylıyorum" sözlerini içeriyor.

Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker'a gönderilen mektupta da aynı ifadelerin yer aldığı, iki mektubun daABD'nin Tennessee eyaletinin Memphis kentinden 8 Nisan'da gönderildiği anlaşılıyor.

FBI, ilk incelemelerin mektupların zehirli risin maddesi içerdiğini ortaya koyduğunu bildirmişti.

 İlk testlerin yanıltıcı olabileceği düşüncesiyle incelemelerin sürdürüleceği belirtilmişti.

Bu arada polis, bazı senatörlerin ofislerine de şüpheli paket ve mektupların gönderildiğini, bunlar üzerindeki araştıramaların sürdüğünü bildirdi.

RİSİN ZEHİRİ KONULDU

Ricinus communis (Kene otu) adlı bitkinin tohumlarından elde edilen, protein yapılı risin, vücutta protein üretimini durduran zehirli bir madde. Risinin insanda enjeksiyon veya solunumla alınması ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

Risin uzun süre, otopsilerde tespit edilememesinden ötürü, istihbarat servisleri tarafından oldukça sık kullanıldı. Günümüzde enzim immunoassay denilen bir teknikle risin antikorları artık saptanabiliyor.

CHA 

Bu haber toplam 2372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri