Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan'ı kurtaran 'ses' arşivde

05.05.2011 12:22
Öcalan operasyonunu deşifre eden Genelkurmay ile Şam Askeri Ateşeliği arasındaki o konuşma devletin resmi kayıtlarında çıktı.
Eski MİT'çi Eymür “Öcalan operasyonunu deşifre edenGenelkurmayile Şam Askeri Ateşeliği arasındaki o konuşma devletin resmi kayıtlarında var. O dönem şartlar uygun olmadığından savcı üzerine gidemedi” dedi.

Terör Örgütü PKK'nın Lideri Abdullah Öcalan'a 1997 yılında MİT tarafından düzenlenen operasyonun deşifre olmasıyla ilgili baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. Operasyonun son anda Genelkurmay'dan Şam Askeri Ataşeliği'ne açılan telefonla deşifre olduğunu ilk gündeme getirenemekliMİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, operasyonu çökerten ve Öcalan'ı ölümden kurtaran telefon konuşmasının devletin resmi kayıtlarında yeraldığını söyledi.

Mehmet Eymür, Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Çetin Saner'in telefonda, Askeri Ateşe'ye “Oraya timleri yolladık. Öcalan köpeğini sürükleye sürükleye buraya getirecekler” dediğini ve telefonu dinleyen Suriye İstihbaratının Öcalan operasyonunu çökerttiğini açıklamıştı. Eymür'ün ‘operasyon deşifre edildi” dediği tarihte Türkiye'nin Şam Askeri AtaşeliğiniMHPMilletvekili Kürşat Atılgan yapıyordu.

‘Deşifre kasti olarak yapıldı'

MHP milletvekili emekli Tuğgeneral Atılgan “Bana operasyonla ilgili bilgi verilmedi” derken; Mehmet Eymür, sözkonusu telefon görüşmesinin devletin resmi kayıtlarına geçtiğini söyledi. Eymür, konuyla ilgili savcıların hemen harekete geçmesi gerektiğini ancak o dönem şartların buna müsait olmadığını belirtti. Operasyonu deşifre eden telefon konuşmasının kasti yapıldığını düşündüğünü belirten Eymür “Suriye gibi bir ülkede telefonların dinlenmediğini varsaymak mümkün değil. Hele o dönemde” dedi. MİT'çi Eymür, konuyu gündeme getirip Org. Saner'in ismini açıkladıktan sonra Saner'in sessiz kaldığını ve kendisine dava da açmadığını belitti. Operasyonun deşifre edilmesi - çökertilmesiyle ilgili şuan bir soruşturma ya da dava açılması durumunda şahitlik yapacağını tüm bildiklerini anlatacağını ifade etti. Eymür, MİT'in operasyonunun deşifre edilmesinin nedeni hakkında ise şunları söyledi: “Bugünlere geldiğimize göre, mimarları bu günü inşa ediyorlarmış.”

‘Aynı cadde üstünde oturmuş olabilirim'

MECLİS'TE önceki gün düzenlediği basın toplantısında Öcalan'la aynı binada oturmadığını, belki kendisinden önceki Askeri Ateşe'nin oturmuş olabileceğini açıklayan Kürşat Atılgan, dün geri adım attı. HaberlerinTSKve MHP'yi yıpratma amaçlı olduğunu savunan Atılgan “Şam'da 3 katlı bir villanın bahçe katında oturdum. Asansör yoktu. Diğer katlarda oturanları tanıyorum. Bölgede apartmanlar ve az sayıda villa vardı. Sanıyorum o (Öcalan) çok katlı apartmanların birinde kalmıştır'' dedi.

CEVHERİ GÜVEN


 

Bu haber toplam 1808 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri