Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan Devletten Ne İstiyor?

03.01.2013 00:21
Sabah, MİT'in terörü sonlandırmak için İmralı'da görüştüğü Öcalan'ın devletten taleplerine ilişkin ayrıntılara ulaştı. Öcalan, görüşmeleri ev hapsinde sürdürmek, kayıt altına alınacak görüşmelerin de yayımlanmasını istiyor

İmralı'da Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yetkilileriyle görüşen Abdullah Öcalan devletten ne istedi? terörü sonlandırmak için yapılan görüşmelerde gündeme gelen herkesin merak ettiği bu sorunun yanıtına ilişkin önemli detaylara ulaşıldı.

Son 6 aydır avukatlarıyla görüşmesine izin verilmeyen Abdullah Öcalan sadece kardeşi Mehmet Öcalan ve MİT yetkilileriyle görüştürülüyor. Abdullah Öcalan, bu görüşmelerde İmralı-Kandil-Ankara üçgeninde 2013 yol haritasına ilişkin önemli mesajlar veriyor. SABAH'ın ulaştığı o mesajlara göre Öcalan yeniden yargılanmak istiyor. Avrupa'dan bir komisyona konuşmak istediğini söyleyen Öcalan, durumunun gözden geçirilmesini istiyor. Öcalan'ın dillendirdiği önemli mesajlardan biri de 'ev hapsi' konusu. "Ev hapsi sürece katkı sağlar" diyen Öcalan "Güvenli bir evde hapis yaşayıp görüşmelerin daha kolay yapılması için bu şart" görüşünde. Öcalan İmralı'da görüşmelerin devam etmesi ancak bu görüşmelerin 'mahiyetinin açıklanması ve görüşmelerin kayıt altına alınmasını" istiyor. Abdullah Öcalan, İmralı-Kandil- Ankara üçgeninde kendisinin pasif duruma düşürülmesinden rahatsızlığını açıkça belirtiyor. "Örgütte söz söyleme fırsatı bana verilmeli" diyen Öcalan "Ben hala önder olarak buradayım" şeklinde mesaj veriyor.

"Etkili olabilecek kişilerle görüşmem sağlanmalı" diyen Öcalan "Bu isimleri ben söylerim, devlet onaylar ve ortak bir müzakere alanı oluşturup konuyu İmralı ya da uygun bir yerde tartışırız" diyor. Öcalan, cezaevlerindeki açlık grevlerinin başlatılma sebebi olan, örgütün ve BDP'nin sürekli gündeme getirdiği 'Tecrit' iddialarını da reddediyor ama "Görüşlerimi Kürtlere iletmek istiyorum" diyor. Bilindiği gibi son 6 aydır BDP'li avukatların İmralı'ya gitmesine izin verilmiyor. İddiaya göre Abdullah Öcalan bu avukatlarla değil 'tarafsız bir heyet' ile görüşmek istiyor. İşte Öcalan'ın devletle yaptığı görüşmelerinde verdiği mesajlar:


AÇLIK GREVLERİ: Açlık grevleriyle ilgili bilgim yok. Arkadaşların enerjilerini çözüm için harcamaları gerekir. Grev ve eylemler en son çare olmalı. Ben hala önder olarak buradayım.

TECRİT ve BDP'Lİ AVUKATLAR: Bana uygulanan tecrit yoktur. Sadece görüşlerimi doğru bir kanal üzerinden topluma ve Kürtlere iletmek istiyorum. Bunun için benimle görüşmeye gelen avukatlar değil, tarafsız ve çözüm sağlayacak bir heyetle veya bağımsız bir avukat ekibiyle görüşme yapılması bir adım olabilir. Bu heyet sadece hukukçulardan oluşmamalı, devlet adına resmî kişiler de yer almalı.
EV HAPSİ: Ev hapsi sürece katkı sağlar. Ben bunu kendim için değil, sorunun çözümü için istiyorum. Güvenli bir evde hapis yaşayıp görüşmelerin daha kolay yapılması için bu şart.

Avrupa'dan bir komisyonla görüşme

YENİDEN YARGILAMA: Avrupa'dan bir komisyona konuşmak isterim. Durumum ve yargılama sürecimin yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Bu görüşmeler net ve açık olmalı.
PKK VE BDP: Örgütte söz söyleme fırsatı bana verilmeli. Ben hala önder olarak buradayım. BDP ise daha geniş kapsamlı halklara yayılan bir politika geliştirmeli. Gerekirse yeni bir parti oluşturulup yeni tüzük hazırlanmalı.

GÖRÜŞMELER: Geçmişte (2002) askerler benimle görüştü. Devlet yetkilileri ile görüşmem devam etmeli ama bu görüşmelerin mahiyeti açıklanmalı. Her görüşme kayıt altına alınmalı. Etkili olabilecek kişilerle görüşmem sağlanmalı. Bu isimleri ben söylerim, devlet onaylar ve ortak bir müzakere alanı oluşturup konuyu İmralı ya da uygun bir yerde tartışırız.

Sabah

Bu haber toplam 3508 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri