Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan mektubuna 'Saygıdeğer Türkiye halkı' başladı

15.04.2013 11:10
Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı'ya giden BDP Heyeti dönüşte İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Sırrı Süreyya Önder'in okuduğu mesajda Öcalan'ın "Saygıdeğer Türkiye halkı" diye başlaması ise dikkat çekti.

Öcalan'ın mesajına "Saygıdeğer Türkiye halkı" diye başlaması ise geçtiğimiz günlerde partilerin Türk vatandaşlığı için yaptıkları anayasa tekliflerini akıllara getirerek bir mesaj olarak algılandı.   

Toplantıda konuşan BDP milletvekili Pervin Buldan, görüşmenin 14.00'da başlayıp 15.30'da bittiğini söyledi.

Buldan'dan sonra söz alan BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan'ın gönderdiği mektubu okudu.

 

Mektup şöyle:

"Saygıdeğer Türkiye halkı. Yaşamakta olduğumuz barış ve demokratik çözüm süreci bütün hassasiyetiyle devam etmektedir. Hem çatışmasızlık sürecinin kalıcılaşması hem geri çekilme sürecinin gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma yürütmekteyim. Gelinen aşamada daha umutlu noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu çerçevede yürüttüğümüz çalışmayı bir kaç gün içinde bütün Türkiye halkıyla paylaşacağım. Bu itibarla demokratik çözüm sürecine katkı sunan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyor, eşit, demokratik ve adil bir barışa olan inancımla herkesi selamlıyorum."

Mektuptan sonra gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Önder, "Kandil'in yazdığı mektup Öcalan'a ulaştı. Onun üzerine son değerlendirmeyi yapıp bütün kamuoyuna birkaç gün içinde değerlendirme yapacak. Henüz Kandil'e mektup yazılmadı. Bir kaç gün içinde tüm Türkiye halkı ve Kandil ile paylaşılacak" dedi.

"ÇEKİLMENİN DETAYLARINI BİLMİYORUZ"
Bir gazetecinin "Çekilmenin detayları ile akalı birşey paylaşacak mısınız" sorusunu da Önder, ''Hayır, biz de şu anda bununla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değiliz" şeklinde yanıtladı.

Önder, "6. heyet mi oluşturulacak " sorusu üzerine de "Böyle 6'ncı, 7'nci bir heyet anlayışı yok. İcap ettikçe gerçekleşen toplantılar var. Ve icap ettikçe gerçekleşmeye devam edecek'' dedi.

Bu haber toplam 1652 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri