Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan MHP ile görüşmek istiyor

12.11.2013 00:45
HDP'li Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan'ı ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu.
Önder, Öcalan'ın MHP dahil tüm siyasi partiler ile görüşmek istediğini dile getirdi. Terör örgütü PKK’nın İmralı’daki elebaşı Abdullah Öcalan, çözüm sürecinin devam ettiğini belirtirken, “Süreç devam ediyor ama sırat köprüsü üzerinde. Tek başımıza da kalsak bunu yürütme kararlılığımız tamdır. Ama altımızdaki zemin sırat köprüsü gibi olunca, kim düşer kim kalır, belli olmaz” dedi.
 
HEYET 12. GÖRÜŞMEYİ YAPTI
 
BDP Grup Başkan Bekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP Müzakere ve Çözüm Sürecinden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet İmralı’ya giderek Öcalan ile 12’nci görüşmeyi yaptı. ANF'ye görüşmeye ilişkin bilgi veren Önder, Öcalan’ın sağlık durumu için, “Gayet iyiydi, zindeydi ve morali yüksekti. İyi gördüm kendisini. Pervin Hanım’ın ifadesiyle de son iki-üç görüşmeye göre morali en yüksek olan hali bu son görüşmede imiş” dedi.
 
'HEYETTEN BİR KİŞİ SÜREKLİ DEĞİŞECEK'
 
Önder, bundan sonra İmralı'ya gidecek heyetin Buldan, Baluken ve kendisinden oluşacağı ancak karma olarak sürekli bir kişinin değişebileceği bilgisini verdi. Hasta tutsaklar konusunun görüşmenin önemli bölümünü kapsadığını kaydeden Önder, "Hasta tutsaklar sorununa tepkiliydi. Bu sorunun düzeltilmesini istedi" dedi.
 
'SÜREÇ SIRAT KÖPRÜSÜNDE DEVAM EDİYOR'
 
Öcalan'ın "süreç devam ediyor ama sırat köprüsü üzerinde" dediğini ve sürecin risk barındırdığını söylediğini belirten Önder, Öcalan'ın şu sözlerini aktardı: "Biz bunu yürütmek konusunda büyük bir irade gösteriyoruz. Ben Nevruz bildirgesinin halen arkasında duruyorum ama bir benzetme yapmak gerekirse, sırat köprüsü üzerinde yürütüyoruz. Tek başımıza da kalsak bunu yürütme kararlılığımız tamdır. Ama altımızdaki zemin sırat köprüsü gibi olunca, kim düşer kim kalır, belli olmaz."
 
'SİZ, BİZ, HERKES SUÇ İŞLİYOR'
 
Önder, Öcalan’ın yasal dayanak meselesini özellikle önemsediğini ve "şu an siz, biz, geri çekilenler, herkes, devleti de katıyorum herkes aslında mevcut yasal mevzuata göre suç işliyor" dediğini ifade etti.
 
Öcalan'ın "sürecin iki tane önemli eksiği var" dediğini aktaran Önder, "Birincisi; yasal bir alt yapı ve dayanağa kavuşturulmaması. Öcalan, 'neticede bu insanlar hadi gittiler, gittikleri gibi mi geri gelecekler. Bunların bir de dönüp siyaset yapmaları gerekiyor' diyor ve bunun için yasal alt yapının zorunlu olduğunu söylüyor" diye konuştu.
 
Önder, Öcalan tarafından belirlenen ikinci önemli eksiği ise şöyle açıkladı: "Artık iletişim olanaklarının genişletilmesini, bir şekilde demokrasi güçlerinin sürece müdahil olarak katılmasını istiyor. Bunun halen böyle düzenlenmemiş olmasını da ikinci önemli eksiklik olarak görüyor. Yurtiçi ve yurtdışı basın, Meclis'teki Çözüm Komisyonu'nun her siyasi partiden üyeleri, Akil İnsanlar arasından belirlenecek heyet, bilim insanları, politikacıları sayarak, 'bunlarla görüşmeliyim ki, müzakerede benden beklenen ya da benim görmem gereken yer işlevsel olsun' diyor."

rotahaber

Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri