Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan ne dediyse çıktı! Paralel yapıya dikkat!

25.02.2014 11:35
1 yıl önce medyaya sızan İmralı tutanaklarında yazanlar ile paralel devlet, cemaat, siyaset, MİT tartışmaları içinde yaşananlar bakın nasıl benzerlik gösteriyor.

Türkiye birbiri ardına gelen ses kayıtları ve dinleme listeleriyle çalkalanırken, Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar'dan ilginç bir yazı geldi.

Yazısına "Öcalan ne dediyse o oldu!"başlığı atan Can Dündar, 23 Şubat 2013 tarihli İmralı tutanaklarından bölümler paylaştı.

Öcalan'ın cemaat, paralel devlet, İsrail, ABD ve MİT hakkında söylediklerini 10 maddede özetleyen Dündar, Abdullah Öcalan'ın'gidişat' üzerinde hala belirleyici etken olduğunu yazdı.

'KANITLAMAYA ÇALIŞAYIM'

...İmralı müzakerelerine dair elimizdeki tek belge, Milliyet’te yayımlanan 23 Şubat 2013 tarihli görüşmenin tutanağı...

Tam bir yıl geçmiş üstünden...

İlk yayımlandığında kıyamet kopmuştu. Zamanla bazı detaylar unutuldu. Yıldönümünde yeniden okudum ve Öcalan’ın hücresinden, doğru öngörülerle süreci yönettiğini gördüm.

Bakalım:

1) Paris suikastı: “İmralı tutanağı” yazılırken, Paris’te 3 PKK’lının öldürüleli 1.5 ay olmuştu. Öcalan şöyle diyordu: “Milyonda bir de olsa düşüneyim: MİT var mı? Demek ki darbe hâlâ devam ediyor.” Aradan geçen bir yılda, suikastta MİT parmağına dair hem bir belge, hem de dinleme kaydı yayımlandı.

2) Paralel devlet: “Paralel devlet” kavramını Erdoğan’dan önce Öcalan kullandı. Tutanakta şöyle diyor:

Türkiye’de 3 koldan paralel devlet çalışması var. ABD’de Yahudi, Ermeni, Rum lobileri müdahale ediyor. (..) AKP’ye de, medya ve işadamlarına da sızmışlar. Sadece MİT kalmış, MİT Müsteşarı düşürülmek isteniyor. Arkalarında devasa bir güç var.”
Erdoğan, iki hafta önce “paralel devlet”i “faiz, vaiz, medya, sermaye lobisi” diye tanımladı.

3) Fidan’a savcılık daveti:

Tutanakta şu “tanıdık” sözler var:

“Bu (paralel) güç, MİT’e de darbe planladı. Ben hemen devreye girdim. ‘Bu darbedir’ dedim. (..) MİT’i düşürseler Türkiye’de tüm kaleler düşmüş olacaktı. Fidan tutuklansa, sıra Başbakan’a gelecekti. Darbeyi önleyebileceğimi fark ettim ve süreci başlattım.”

4) Cemaat: “Cemaatin merkezi ABD’dir” diyor Öcalan:

“Benim buraya alınmamla birlikte Gülen de ABD’ye alındı. 120 devlette okul açmış. Para nereden?”
Şimdilerde Başbakan da bunu soruyor.

5) Anayasa: Başbakan, “CHP, Hitler’i genel merkezinde arasın” demişti.
Öcalan şöyle diyor:
“CHP ve MHP ulusalcılığı Hitler milliyetçiliğinin aynısıdır. Kuruluş tarihi de aynıdır. Anayasanın önüne bunlar dikilecek.”
Öyle de oldu.

6) Anayasada vatandaşlık maddesi: Öcalan o gün Sırrı Süreyya Önder’e şu maddeyi yazdırdı:
“Özgür iradesiyle Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılığını ifade eden her birey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır.”
Uzlaşma Komisyonu’nda AKP de bu görüşü savundu.

7) Suriye: “Suriye’deki Kürtler iki tarafla da görüşsün, kim haklarını verirse onunla çalışsın. Kürtler Barzani’nin emrine giremez. Mutlaka bir özsavunma gücü oluşturmalı“.
Öcalan’ın bu tavsiyesine de uyuldu.

8) Federasyon: Öcalan’ın aklındaki plan şuydu:

“Kürtler ileride kendilerini özgürce ifade edecek ve yönetecektir. Şu anda yasa dayatırsak büyük alerji yaratır. Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’ndaki şehri kaldırırlarsa, bu mesele önemli ölçüde çözülür.”
Geçen hafta Cumhurbaşkanı da, özerklik sorulunca Avrupa Yerel Yönetim Şartı’na atıf yaptı; “Birçok şikâyetleri giderir. Ötesi özerkliktir” dedi.

9) Akil adamlar: Görüşme yapıldığında PKK’nin sınır ötesine çekilmesi gündemdeydi. Öcalan diyordu ki:

"Çekilme, Akil Adamlar denetiminde olacak. ‘Çekilirsek gerilla biter’ görüşüne katılmıyorum. Çekildiğimiz alanda gerillayı daha da büyüteceğiz.”
Akil Adamlar Anadolu’yu gezerken çekilme gerçekleşti.

10) Kendi konumu:

“Ne ev hapsi ne de af. Bunlara gerek kalmayacak. Hepimiz özgür olacağız. Başarılı olursam ne KCK tutuklusu kalır, ne başkası... Bu olmazsa 50 bin kişiyle halk savaşı olacak.”

Bu haber toplam 2476 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri