Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan: Pişman değilim

27.04.2014 09:07
İmralı'da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere adaya giden BDP-HDP heyeti döndü.

BDP'den yapılan açıklamada, TCK'nın 125'inci maddesine göre "vatana ihanet" suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın, çözüm sürecine ilişkin, "Süreç, Türkiye'nin derinlikli, dışa açılımcı, demokratik hamlesine en önemli katkıyı sunacak bir yetkinliktedir. Tüm tarafları bu temelde üzerilerine düşeni yapmaya davet ediyorum" değerlendirmesinde bulunduğu bildirildi.

Görüşmenin üç saat kadar sürdüğü belirtilen açıklamada, Öcalan'ın yerel seçim sürecinde katkı sağlayan, destek sunan, çalışmalarda aktif rol alanlara teşekkür ettiğini bilgisi yer aldı.

Öcalan'ın "seçim öncesi ve seçim döneminde ortaya konulan tüm baskılara, engellemelere ve başvurulan seçim hilelerine rağmen ortaya çıkan sonucun önemli olduğu" değerlendirmesinde bulunduğu bildirilen açıklamada, bu sonucun demokratik siyaset zemini ve sağladığı imkanlar bakımından örgütlü siyasal kurumlar tarafından doğru değerlendirilmesi gerektiğine de değindiği belirtildi.

1 MAYIS'A ÖZEL MEKTUP

Bütün emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan Öcalan'ın, o güne yönelik kapsamlı bir mektup yazdığı aktarılan açıklamada, bu mektubun 1 Mayıs'tan önce emekçilere iletileceği vurgulandı.

''SÜRECİ BUGÜNE TAŞIMAKTAN PİŞMAN DEĞİLİM''

Açıklamada, Öcalan'ın sürece ilişkin şu değerlendirmelerine de yer verildi:

"Dönem karakter değiştiriyor. Her an derinlikli çözüm imkanları da çatışma olasılıkları da devrededir. Özellikle hükümetin atacağı adımlar çatışma olasılığını ortadan kaldıracağı gibi çözümü de yeni formatta derinleştirerek geliştirebilir. Çok zorlanmama rağmen süreci bugüne taşımaktan pişman değilim. Hatta çok önemli buluyorum. Süreç Türkiye'nin derinlikli, dışa açılımcı, demokratik hamlesine en önemli katkıyı sunacak bir yetkinliktedir. Tüm tarafları bu temelde üzerilerine düşeni yapmaya davet ediyorum. Eğer siyasi iktidar silahlı güçlerin topluma dönüş yapmasını istiyorsa gereken yasal çalışmaları hızla hayata geçirmek zorundadır. Dönüş yasası dahil olmak üzere tüm yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması tarihi önemdedir."

Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri