Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan'daki Değişimin Şifrelerini Verdi

22.03.2013 00:46
Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında Öcalan'ın mesajlarındaki büyük değişimi değerlendiren Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarından Yalçın Akdoğan, son iki yılda yaşananları hatırlattı ve bu noktaya gelişin şifrelerini verdi.

CNNTürk'te Ankara Gündemi programına konuk olan AK Parti Milletvekili gazeteci Yalçın Akdoğan,  Diyarbakır'da verilen mesajların önemli olduğunu ancak uygulamayı görmek gerektiğini söyledi.  Akdoğan "Örgütün diğer bileşenleri veya tarafları bu sürece nasıl bir tavır takınacaklar, nasıl bir destek verecekler ona bakmak gerekir. Bu güzel sözler nasıl pratize edilecek buna ihtiyatlı iyimserlikle bakmak gerekir" dedi.

ÖCALAN DEĞİL TÜRKİYE BU NOKTAYA GELDİ

"Bunu Öcalan iyi bir noktaya geldi şeklinde değil, bu Türkiye'nin geldiği bir noktadır" diyen Akdoğan,  hükümetin ciddi riskler üstlenerek  geliştirdiği bir inisiyatifin sonucu bu noktaya gelindiğini belirterek  olayın bu noktaya gelme süreciyle ilgili şunları anlattı:

OSLO SÜRECİ NASIL AKAMETE UĞRATILDI

"AK Parti hükümeti olayı sadece Kürt meselesi olarak değil terör meselesi olarak gördü ve terörü yok etmek için geniş kapsamlı bir çalıma başlattı. Bunlardan biri de adı Oslo Süreci denilen görüşme yolu idi.  Oslo'da bir süreç yaşandı ve akamete uğratıldı. Biz sürecin özellikle örgüt tarafından sabote edildiğini gördük.  Silvan saldırısı ile Kandil açıkça terör eylemlerini başlatarak süreci sabote etti.  DTK, Silvan Saldırısının olduğu gün demokratik özerklik ilan etti.  BDP Habur'da sergilediği tavırlarla süreci sabote etti.  Öcalan bu görüşmeleri deşifre ederek ' ben muhatap alındım görüntüsü vermek için süreci sabote etti. Bütün bileşenleri o süreçte yanlış davrandılar ve süreci akamete uğrattılar"

KIRSALDA VE ŞEHİRLERDE KALMIŞMA HAZIRLIKLARI VARDI

Ondan sonra yeni bir durum ortaya çıktığını anlatan Akdoğan, terör örgütünün devrimci halk savaşı ile sonuca ulaşacağı öngörüsünde bulunduğunu,   Arap Baharı gibi diğer ülkelerde yaşananlar gibi kendilerinin de bunu yapabileceği düşüncesine kapıldıklarını belirterek, " Onların silahla bu işi başaracaklarını umdukları strateji boşa çıktı. KCK operasyonları şehir merkezlerindeki top yekün ayağa kalkışmaya yönelik hamlelerini boşa çıkardı.  Kırsalda güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları  alan hakimiyeti kurma stratejisini boşa çıkardı.  Örgütün silahla son bir hamle ile sonuca ulaşırız yaklaşımı çöpe gitti." Dedi.

ÖCALAN'IN SİLAH VARSA BEN VARIM ÖNGÖRÜSÜ ONU İMRALI'YA GÖMÜYORDU

Öcalan'ın daha önceden ne kadar çok silahla eylem yapılırsa 'beni o kadar çok muhatap alırlar' algısının boşa çıktığını Oslo sürecinde silahla dayatma algısı bulunduğunu anlatan Akdoğan, bu anlayışın bir noktadan sonra süreci sabote eden bir yaklaşıma dönüştüğünü söyledi.

Oslo sürecinden sonra devletin bütün kapıları kapattığını anlatan Akdoğan, devletin tam saha pres uyguladığını, kırsal alan ve şehir yapılanmasını tamamen yok edecek adımlar atıldığını Öcalan'ın da artık eylem yapıldıkça kendisinin devre dışı kaldığını görme noktasına geldiğini gördüğünü, Oslo süreci ile Kandil'in Öcalan'ı İmralı'ya gömmekten yana tavır koyduğunu, Öcalan'ın bugünkü eylemsizlik çağrısının da Oslo'daki yanlışı görmüş olmasının sonucu olduğunu anlattı.

Akdoğan, hükümetin sorunu çözmek için tamamen yerli bir proje olarak ortaya koyduğu ve Erdoğan'ın deyimi ile 'Baldıran Zehiri içmek' olarak da adlandırılan yeni süreçle ilgili de şunları anlattı.: 

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri