Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan'dan kritik zamanda kritik mesaj !

29.06.2013 17:02
Abdullah Öcalan, çözüm sürecine ilişkin önemli bir mesaj yolladı. Öcalan mesajında "Çözüm sürecini çok fazla zamana da yaymadan somut adımların pratikleştirilmesi elzemdir" dedi.

Abdullah Öcalan,Brüksel'de düzenlenen konferansa gönderdiği mesajda sürecin ikinci aşamaya geçtiğini belirtip herkesi sürece zarar verecek söylemden uzak durmaya çağırdı.

Öcalan, Brüksel'de düzenlenen Barış ve Demokrasi Konferansı'na gönderdiği mesajında sürece ilişkin çok önemli açıklamalar yaptı. PKK'ya yakınlığıyla bilinen sitede yer alan açıklamaya göre, mesajda şöyle denildi:

'Gelinen aşamada PKK'nın kendi üstüne düşen sorumluluğunu ciddiyetle yerine getirmiş olması nedeniyle ölümler durmuş, provokasyonlara fırsat vermeden geri çekilme aşaması, büyük oranda tamamlanmıştır. Şimdi artık hükümete sorumluluğun düştüğü, 2. aşamaya geçmiş durumdayız. Ben bu aşamaya dair görüş ve önerilerimi yazılı olarak devlete sunmuş bulunmaktayım. Başbakan Erdoğan'ın "silahlar sussun, fikirler konuşsun, siyaset konuşsun" söyleminin altının doldurulması gereken aşama da, işte bu aşamadır.

SÖYLEM VE PRATİĞE DİKKAT

Herkesin demokratik siyaset hakkının güvence altına alındığı bir sistemi yaratmak için Hükümetin gerekli yasal anayasal düzenlemeleri yapması, bu sürecin en temel beklentisidir. Sürece dair güvensizlikleri derinleştiren söylem ve pratiklerden herkesin uzak durması, çözüm sürecini çok fazla zamana da yaymadan somut adımların pratikleştirilmesi elzemdir.Hükümetin demokratik siyaset kanallarını açmaması, demokratik siyasetten kaçması, bu çözüm sürecinin anlamına ters olacaktır.

ALEVİLERE MESAJ!

Özellikle Kürtlerin iktidar İslamına katılmaları oranında, Kürt kültüründeki özgür yaşam iradesi büyük bir kırılma yaşamıştır. Buna karşın Alevilik ve Ezidilik temelinde gösterilen direniş, eski Zerdeşti gelenekle bağlantılı olup, özgür yaşam ve buna imkân veren kültüründen vazgeçmeme iradesi esas rolü oynamıştır. Bu yüzden Ezidilerle birlikte, katliama en çok uğrayan, Kürt Aleviliği olmuştur. Yine Türkiye'de de baskılara en çok uğrayan ve başkaldıranlar, Alevi kökenlilerdir ve onlar da ulusal sorunla en fazla ilgilenen kesimdir. Bu nedenle her kim ki, "Kürt sorunu, Kürdistan sorunu Alevileri ilgilendirmez" veya "Alevilik sorunu, Kürtleri ilgilendirmez" diyorsa o, en büyük saptırmayı yapıyor demektir. Kürtlerin Alevilik sorununa, Anadolu Aleviliğinin de, Kürdistan ve Kürt sorununa doğru yaklaşmaya oldukça ihtiyaçları var. Çünkü kurtuluşları bununla bağlantılıdır. Tarih boyunca bu böyle olduğu gibi, günümüzde de bu kesin böyledir. Dolayısıyla biz, Anadolu Aleviliğini kendi doğal bir müttefikimiz olarak değerlendiriyoruz.


 
Bu haber toplam 1406 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri