Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ağladı, bütün sanıklar dışarı çıkarıldı

27.01.2012 14:17
Oda TV davası, İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde devam ediyor

Gergin başlayan duruşmada, tutuksuz sanıklardan İklim Bayraktar'ın ifadesi öncesi diğer sanıkların tamamı mahkeme salonundan dışarı çıkarıldı. Hakim, kararına gerekçe olarak Bayraktar'ın ağlamasını gösterdi.

Oda TV davasında duruşma gergin başladı.
Ergenekon soruşturması kapsamında açılan Oda TV davasına İstanbul Özel Yetkili 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün devam ediliyor.

Saat 10.00’da başlaması beklenen duruşma kar yüzünden bir saat ertelendi. Karlı havaya rağmen katılımın yüksek olduğu ve içeri giremeyenlerin mahkeme binası dışında bekledikleri de gelen haberler arasında.

"Cümleten hayırlı cumalar"

Saat 11.00 sularında sanıklar salona alındı. Tutuklu sanıklardan Müyesser
Yıldız, girişte, "Cümleten hayırlı Cumalar" diyerek salonu selamladı. Tutuksuz sanıklardan İklim Bayraktar da salonda ancak Mümtaz İdil yok.

Yoklamanın ardından hakim, ses kayıtlarıyla ilgili TÜBİTAK raporunun ve Doğan Yurdakul'un sağlık raporunun mahkeme heyerine ulaştığını belirtti. Yurdakul'ın raporda tahlil ve tedavi gerektiği yönünde hükümler olduğunun altını çizen hakim, bu durumun göz önüne alınacağını söyledi.

Küçük sinirlendi

Yalçın Küçük, Hanefi Avcı ve Nedim Şener'i kast ederek, "Diğer tanıkların ifadeleri yüzünden bana söz hakkı doğdu. Bizle ilgili çok ağır suçlamalar yaptılar. 15 dakika konuşmak istiyorum" dedi. Sinirlenen Küçük, "Ben arkadaşlara sormak istiyorum, onlara emir verdim mi, vermedim mi?" diye konuştu. Hakim, Küçük'e, "Size konuşmanız için yeterince zaman vereceğiz" dedi.

İklim Bayraktar'ın sorgusunun ardından avukatların taleplerine geçileceğinin açıklanması üzerine Küçük'ün avukatları çapraz sorgu yapılmasını istedi. Böyle bir durumda tahliye taleplerine sıra gelmeyebilir. Ancak çapraz sorgunun bugün yapılmayacağı da bildiriliyor.

Virüs iddiası

Söz alan Hanefi Avcı ise mahkemeye teknik meselelerle ilgili bir dilekçe ve belge sundu. Virüs iddiasının iddianamenin esasıyla ilgili ciddi bir iddia olduğunu da belirten yargıç, bunun üzerine gidileceğini belirtti.


"Adalete tecavüz edildi"

Ardından söz alan Müyesser Yıldız ise yargıca Başbakan Tayyip Erdoğan'ın gazetecilere ilişkin son açıklamaları hakkında ne düşündüğünü sordu. Yıldız, "Sizce bu yargıya müdahale mi yoksa mahkemenize talimat mı? Ben tecavüzcü, darbeci, terörist değilim. Yalan ve üretilmiş delillerle tutulandım. Adalete tecavüz edildi. Olmayan bir örgüt yüzünden içeride yatmaktan sıkıldım" diye konuştu.

"Olmayan örgütün
medya kolu olarak buarada ne yapıyoruz? Bu nasıl bir garabet? Bu Oda TV değil virüs davasıdır" diyen Uğur, TÜBİTAK'ın incelemelerini bir an önce tamamlaması gerektiğini söyledi. Yıldız, hakimin, "Biz TÜBİTAK'ın hızlı hareket etmesi için elimizden geleni yapıyoruz" müdahalesine, "Allah razı olsun" diye yanıt verdi.

"Savcı tarafsız davranmıyor"

Yıldız'ın ardından Mümtaz
İdil'in avukatı Tugay Topbaş söz aldı. Topbaş, "Biz savcının tarafsız davranmadığı düşüncesindeyiz. Savcılık makamı soruşturma aşamasında sanık lehine delil toplamamıştır. Savcılık bizim savunma hakkımızı kısıtlamakla birlikte bu delilleri hukuka aykırı bir sekilde gündeme getirmiştir" dedi.

Aranın ardından söz Bayraktar'da

Savunmanın ardından oturuma kısa bir ara verildi. İki dakika olması beklenen ancak 25 dakika süren aranın ardından kürsüye İklim Bayraktar çıktı. Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 200'üncü maddesi doğrultusunda, Bayraktar'ın ifadesi için diğer sanıklar ve izleyiciler salondan çıkarıldı. Ancak izleyiciler yeniden içeri alındı.

Konuyla ilgili yasa şöyle: "Sanığın yüzüne karşı suç ortaklarından birinin veya bir tanığın gerçeği söylemeyeceğinden endişe edilirse, mahkeme, sorgu ve dinleme sırasında o sanığın mahkeme salonundan çıkarılmasına karar verebilir. Sanık tekrar getirildiğinde, tutanaklar okunur ve gerektiğinde içeriği anlatılır."

Cihaner de salonda

Mahkeme salonunda sanıklar, aileleri ve gazetecilerin yanı sıra
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve Denizli Milletvekili İlhan Cihaner'in de bulunduğu belirtiliyor. Daha önceki duruşmalara da gelen Uğur Dündar'ın yine salonda olduğu bildirildi.

Bu haber toplam 2264 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri