Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oğlu için CIA ajanı olan MİT'çi!

27.01.2013 12:30
Ergenekon mahkemesinin MİT'ten istediği casusluk dosyasındaki fezlekeden çarpıcı bilgiler çıktı.

 

Doğu Perinçek 'le MİT 'çilerin sır ilişkilerini ortaya koymak üzere Ergenekon mahkemesinin istediği dosyadaki gizlilik kararı bir süre önce kaldırıldı. MİT arşivinden çıkan belgede, MİT'in eski Başkan Yardımcısı Sebahattin Savaşman'ın nasıl bir CIA casusu haline getirildiğinin öyküsü ayrıntılarıyla anlatılıyor.
 
Habertürk'te yer alan habere göre MİT, TSK'dan emekli olup kurumun başkan yardımcılığına atanan Savaşman'ı CENTO toplantısı için Amerika'ya gönderdi. Savaşman Türkiye'den tanıdığı, Amerika'nın Ankara'daki Ateşesi ve CIA ajanı William Philips ile Washington'da otelde buluşup kahvaltıda, "Oğlumu Amerika'da okutmak istiyorum" diyerek yardım istedi.Philips, Savaşman'ı para karşılığı CIA'ye angaje etti. Savaşman"Çok gizli" belgeleri ve hassas bilgileri CIA'ye verirken suçüstü yakalandı.
 
İNGİLİZLERE DE VERMİŞ
 
Fezlekeye göre, Savaşman'ın verdiği bilgiler yararlı görüldüğünden aldığı ödenek de artırıldı. MİT, Savaşman'ın bilgi aktarmaya başladıktan 3 ay sonra 3 binden 5 bin liraya çıkan maaşının suçüstü yaptığı 1977 yılının Aralık ayında tam 10 bin lira verildiğini tespit etti. Savaşman'ın İngilizlere de bilgi verdiği iddiası da MİT'in yazısında yer aldı. Savaşman, Temmuz 1977'de İngiliz İstihbarat Servisi mensubu olan ve İngiliz elçiliğinde görevli 1'inci Katip olan diplomat Robin Seeley ile de CIA ile kurduğu ilişki ile benzer bir ilişki kurmuş.
 
BÖYLE YAKALANDI
 
MİT Savaşman'ın casusluk faaliyetinin nasıl ortaya çıktığını da kayıtlara geçirdi. MİT, Savaşman'ın 1977'den itibaren görevi sırasında özellikle batılı devletleri ilgilendiren konular üzerinde yoğunlaştığını, diğer konularda ise ilgisinin düştüğü fark edildi. Kontrole alınmasına karar verildi. MİT, 17 Kasım 1977 ile 29 Kasım 1977'de Savaşman'ın Denton Thompson'un Çifteevler'deki evine gece karanlığında gizli buluşma ve takipten sıyrılma yöntemlerini uygulayarak gittiğini tespit etti. MİT'in takip memurları 29 Kasım 1977'deSavaşman ile Thompson'un gizli bir buluşmasını fotoğraflamayı başardı.
 
Fezlekeye göre CIA'ye giden MİT belgeleri arasında şunlar vardı:
 
- SELLERS RAPORU: Türkiye aleyhine faaliyette bulunduğu tespit edilen İngiliz Uyruklu Askeri ataşe General Petrick Sellers'in Çanakkale seyahatindeki faaliyetleri ve Yunan Askeri Ataşesi ile ile temasları hakkında MİT'in derlediği bilgiler
 
- PROVOKASYON ÇALIŞMALARI: Milli Güvenlik Kurulu için Milli İstihbarat Teşkilatı Kontrespiyonaj Servisi'nin Türkiye'deki yabancı istihbarat servislerinin faaliyetleri, provokasyon çalışmaları tesir ajanı çalışmaları hakkındaki raporu..
 
- KIBRIS BELGELERİ: Kıbrıs'taki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin genel durumu hakkında Milli İstihbarat Teşkilatı'ndaki mevcut bilgiler.
 
Evinde ele geçen çok gizli belgeler
 
- AJAN 613: MİT elemanı 613/1'in (MİT ajanının kod numarası) "Çok Gizli" gizlilik dereceli raporu.
 
- SOVYET İLİŞKİLERİ: MİT'in "Çok Gizli" gizlilik dereceli "Türk Sovyet Ekonomik İlişkileri" konulu etüdü
 
- KIBRIS'TA İSKAN: Sebahattin Savaşman'ın "Çok Gizli" gizlilik dereceli ve Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait bir dökümandan elde ettiği ve el yazısı ile yazdığı, Kıbrıs'ta Türklerin iskanı hakkındaki not.
 
- SURİYE BELGESİ: Çok Gizli Suriye Belgesi (General Mustafa Tlass'ın Moskova Ziyareti hakkında) kendi el yazısı ile hazırladığı not.
 
SAVAŞMAN: "PARA HIRSIYLA İHANETE SÜRÜKLENDİM"
 
Savaşman yakalandıktan sonra MİT personeline verdiği ifadesinde suçunu itiraf etti. Teyp kaydına da alınan ifadesinde "Oğlumu okutmak için gizli servis elemanı olduğunu bildiğim kişilerle irtibat kurdum. Bunu sürdürmek için de bilgi vermeye başladım" dedi ve ekledi: Emekliliğimi rahat geçirmek için para hırsına düşüp ihanete sürüklendim."
Bu haber toplam 4678 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri