Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğrenci evleri için yasa çıkacak mı?

06.11.2013 12:45
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, öğrenci evleri tartışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada tedbir alınmasının yaşam tarzına müdahale olmadığını söyledi. Bozdağ, ''Hükümet Anayasal görevini yapıyor'' ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla başlayan öğrenci evi tartışması sürüyor.

Başbakan Yardımcısı Bekiz Bozdağ, yasal düzenleme için "gerekirse" dedi ve bunun yaşam tarzına müdahale olmadığını söyledi.

Bozdağ şöyle konuştu:

''Herkesin, gazetecilerin, siyasetçilerin hoşuna gitmediği bir şey varsa onu ifade edebilme hakkı vardır. Başbakan'ın tercihini ifade etmesi gayet normal. Devletin gençlerini korumak için tedbir alması onların yaşam tarzlarına müdahale olarak asla nitelendirilemez. Bu yönde değerlendirme, çalışma yapması, adım atması Anayasa'dan kaynaklı bir görevdir. Böyle bir adım hemen atacağız diye bir açıklama olmadı. Başbakan "gerekirse" dedi.  Bu yönde çalışmalar olduğu zaman sonuçları açıklanır.

FİŞLEME İDDİALARINA SERT TEPKİ

Başbakan Yardımcısı Bozdağ "Diyanet’te şafi ve alevi mezhebine mensup personel var. Kim oldukarını biliyoruz ama kayıt tutmuyoruz” sözlerinin "fişleme itirafı" şeklinde haberleştirilmesine sert tepki gösterdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, basının tavrından dert yandı:

BASININ YAKLAŞIMI FARKLI

"Türkiye'de muhalefetin yaklaşımı farklı ama basının yaklaşımı da bir farklı. Siz buradasınız ama kusura bakmayın farklı davranıyorsunuz. Muhalefet bize sürekli şunu soruyor: "Diyanette Alevi çalışan var mı, Şafi çalışan var mı? Falan etkin kökenden çalışan var mı?" Biz bunların hepisine 'Diyanette çalışanlar din, ırk, etnik kökenine göre tasnif edilememektedir. Böyle bir şey fişleme anlamına gelir bu da kabul edilemez. Diyanet'te elemanlar sınavla alınır' diye yanıt veriyoruz. 

BAKAN FİŞLEMEYİ İTİRAF ETTİ YAZDINIZ

CHP ve BDP'li üyeler Bütçe tartışmaları sırasında ayrı ayrı sordular dün, ben de her soruya böyle bir tasnif olmadığı yanıtını verdim. Sorular devam edince ben "Diyanette hem Şafi hem Alevi çalışanlar var" dedim. Basın hemen bunu manşetine taşıyıp "Bakan fişlemeyi itiraf etti" diye yazdı. Böyle bir fişleme yoktur, böyle bir şey yaşanmamaktadır."

İNTERNETHABER

 

Bu haber toplam 1610 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri