Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öksüz ve yetimlerden kaymakamı ağlatan mektuplar

03.01.2013 11:07
Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, ilçedeki öksüz ve yetim 281 çocuğa tek tek mektup gönderdi. Sonel, mektubun sonunda çocuklara tek bir soru sordu. Gelen cevaplarda neler yoktu ki...

Üç ay önce Seydişehir’de göreve başlayan Kaymakam Tuncay Sonel, başlattığı yetim ve öksüzlere mektup projesi kapsamında ilçe merkez, kasaba ve köylerde, tespit ettirdiği ve kayıt altına aldığı 281yetim ve öksüz çocuğa 12.12.2012 tarihinde mektup gönderdi. Yazdığı bu mektubun sonunda ise durumuna göre her çocuğa anne ya da baban hayatta olsaydı özlemini çektiğin ve onlardan almasını istediğin şey ne olurdu?  diye sordu.

Yazdığı mektupları özenle zarflayarak gönderdi. Gelen mektupları gece geç saatlere kadar bizzat okuyup tek tek mektupları değerlendirdi. Gelen mektuplarda yetim ve öksüzler “Kaymakam Amca”, “Manevi babam”, “Sevgili kaymakamım”, “Tuncay Abi” diye hitaplar kullanırken, istekler farklıydı.

Kaymakam amcalarından kimisi bilgisayar, bisiklet, fotoğraf makinası, gitar, mont, eğitim bursu, büyük ayıcık, kol saati, dokunmatik telefon, toka, bayramlık elbise ve yeni bir ev istedi.

Bir kız babasından neler istemez ki… Maddi değeri bulunan hiçbir şey istemeyenler de vardı.

Bazı yetim ve öksüzler ise hayatta olmayan anne babalarına sarılabilmenin hasretini dile getirdi. “Keşke babam hayatta olsaydı da ona sarılabilseydim”, “Babamla parka gidebilseydim” diyenler oldu.

Kimi mektuplar ise hasretin en acısını dile getiriyordu. “Keşke annem hayatta olsaydı da beş dakika da olsa onunla beraber olsaydım, elini öpüp boynuna sarılmak isterdim” gibi duygu yüklü cümleler yer aldı.

Kaymakam Sonel hayırseverlerin de katkısını alarak geceleri beraberinde Emniyet Müdürü, Müftü, Jandarma Komutanı, Vakıf personeli, sivil toplum örgütleri ve hayırseverlerle birlikte yetim ve öksüzlerin isteklerini yerine getirmeye başladılar. Bu gezilere zaman zaman Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, belediye başkanları ve fakülte dekanı da eşlik etti. 

Kaymakam Tuncay Sonel, mektuplarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Yol yaparız, bina da yaparız ama siz eğer en uzak köydeki yetim ve öksüzü unutursanız ona sahip çıkmazsanız yaptığınız diğer işlerin hiçbir önemi kalmaz. Yetim ve öksüzleri sevindirmek, engellilere sahip çıkmak, kimsesizlerin ve özellikle de yaşlıların gönlüne girmek çok önemlidir. Devletimizin sıcaklığını ve şefkatini onlara her zaman göstermeliyiz. Allah  hayırseverlerimizden,esnafımızdan razı olsun.”

Daha önceki görev yerlerinde de benzer projeler yapan Sonel, iki yıldan bu yana kendisinin de yetim olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“İki yıl önce babamı kaybettim. Daha önce Birecik’te 656, Of’ta 212 çocuğumuza mektup yazarken babam hayattaydı. Seydişehir’de ise 281 yetim ve öksüz çocuğumuza mektupları babasını kaybetmiş biri olarak yazdım. Mustafa ile Hanzade adlı çocuklarımı da eklersek 1151 çocuğumuz var. Yetim ve öksüzü sevindirmenin manevi tadı başka.”

Bu haber toplam 12938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri