Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oktay'dan Kılıçdaroğlu'na Akıl Hocalığı

15.01.2012 16:16
Seyfi Oktay’ın, Deniz Baykal’ın kaset olayının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdiği, kurultay öncesi kendisini yönlendirdiği belgelendi.

Yeni Akit Gazetesi, Ergenekon davası ve soruşturmasını etkilemeye yönelik açılan davanın delil klasöründe yer aldığını belirttiği Seyfi Oktay-Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşmelerini yayınladı. İşte Yeni Akit'in dikkat çeken haberi:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, akıl hocasının eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay olduğu ortaya çıktı. Yargıdaki kadrolaşmanın mimarı Seyfi Oktay’ın, Deniz Baykal’ın kaset olayının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdiği, kurultay öncesi kendisini yönlendirdiği belgelendi.

Oktay, genel başkan olmadan 16 gün önce (7 Mayıs 2010 tarihinde) Kemal Kılıçdaroğlu’nu aramış ve Kılıçdaroğlu’na; "Burada (CHP’de) kalıcı olmak ve bu zirveyi daha da güçlendirmek ve geliştirmek durumundasınız. Bunun için projelerinizin olması lazım yani. Kurultaydan önce ve yakın bi zamanda yani size hazırlık dönemi bırakacak kadar bi süreyi de dikkate alarak bir 20 dakika, 15 dakika benim size sunuşlarım olacak falan (...) Eğer zaman ayırabilirseniz bundan sonraki yol haritanız konusunda çünkü kurtlar arasındasınız. Bu bizim felsefemiz açısından da çok önemli" demiş. Oktay, Kılıçdaroğlu’na kendi özel toplumlarını oluşturmaları gerektiğini de hatırlatmış.

KILIÇDAROĞLU, 2. DEFA ERGENEKON İDDİANAMESİNDE!

Kılıçdaroğlu da, Oktay’a projelerini sunacağı için çok mutlu olacağını söylemiş.

Seyfi Oktay-Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşmeleri Ergenekon davası ve soruşturmasını etkilemeye yönelik açılan davanın delil klasöründe yer alıyor.

Ergenekon soruşturması kapsamında açılan Oda TV davasında tutuklu sanık olarak yargılanan gazeteci Nedim Şener’le Kemal Kılıçdaroğlu arasında, mizansen haber yapılması konusunda telefon görüşmeleri de basına yansımıştı.

"BİZİM KENDİ ÖZEL TOPLUMUMUZ AÇISINDAN..."

Oktay’ın, 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan CHP Kurultayı'nda genel başkan seçilmesinden 16 gün sonra yaptığı görüşme şöyle:

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Öncelikle size geç döndüğüm için beni bağışlayın

- SEYFİ OKTAY: Estağfurullah estağfurullah

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Ama gerçekten öyle acayip yoğunluk var ki nefes alamıyorum.

- SEYFİ OKTAY: Anlıyorum anlıyorum tabii tabii

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Ama bu sakın olaki bu bir gerekçedir diye de algılamayın

- SEYFİ OKTAY: Yo Yo estağfurullah

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Onu da söylemiş olayım

- SEYFİ OKTAY: Şimdi bi görev yapmak istiyorum ben işin gerçeği, yani şu anda zirvedesiniz

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Sağolun

- SEYFİ OKTAY: Ve hepimiz de bundan mutluluk duyuyoruz

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Sağolun çok teşekkür ederim

- SEYFİ OKTAY: Burada kalıcı olmak ve bu zirveyi daha da güçlendirmek ve geliştirmek durumundasınız

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Evet

- SEYFİ OKTAY: Bu gerek bizim demokratik gelişmemiz açısından gerek bizim kendi özel toplumumuz açısından hangi boyutlarda düşünürseniz tümüyle o boyutları ilgilendiriyor konular o açıdan çok önemli bir durumdasınız bir pozisyondasınız

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Sağolun.

- SEYFİ OKTAY: İşi böyle günün psikolojik ortamına kapılmadan

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Evet

- SEYFİ OKTAY: Çok akılcı davranmak zorundayız

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Evet

- SEYFİ OKTAY: Yani büyük bir yükümlülüğünüz var. Bunun için ne yapmak lazım. Bunun için projelerinizin olması lazım yani. Şimdi akıl veriyor gibi değil.

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Estağfurullah

- SEYFİ OKTAY: Ben şunu ifade etmek istiyorum. Kurultaydan önce ve yakın bi zamanda yani size hazırlık dönemi bırakacak kadar bi süreyi de dikkate alarak bir 20 dakika, 15 dakika benim size sunuşlarım olacak falan (...) Eğer zaman ayırabilirseniz bundan sonraki yol haritanız konusunda çünkü kurtlar arasındasınız (...) Yani çok ayağımızı çok sağlam zemine basmak zorundayız (...) Çok dar bi zamana geldi bu kurtlar sofrasında şey yapmanızı hiç istemem (...) Yani bir 20 dakikanız, 25 dakikanız olursa çok mutlu olurum bi görev yapmak istiyorum işin gerçeği bu (...) Bilmiyorum o zamanı bulabilir miyiz tabii, ayrı bi mesele

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Uğraşayım yaratmaya çalışayım.

- SEYFİ OKTAY: Evet ama kurultaya giderken değil.

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Evet

- SEYFİ OKTAY: Daha öncesinde çünkü önerilerim arasında bu arada yapmanız gereken hazırlıklar olacak kurultaydan evvel

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Evet (...)

- SEYFİ OKTAY: Bu bireysel ilişkiler medyası bilmem neyi sizin daha derin düşünmenizi belki engelleyebilir. (...) Böyle görev yapmak istediğimi söylemek istiyorum.

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Çok da mutlu olurum ayrıca (...)

- SEYFİ OKTAY: Zirvedesiniz

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Sağolun her zaman... beklerim

- SEYFİ OKTAY: Zirvedesiniz, geliştirmek istiyoruz bu şey kalıcı olsun istiyoruz

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Sağolun sağolun

- SEYFİ OKTAY: Daha doğrusu sizi, sizin yani bir ... Palme, bir ...Brand, bir Ecevit olmanız gerekli. Bu bizim felsefemiz açısından da çok önemli...

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Evet

- SEYFİ OKTAY: Geleceğimiz açısından da önemli, Türkiye’nin geleceği açısından da rejime ve sistem açısından da çok önemli...

Kaynak: Yeni Akit 

Bu haber toplam 2530 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri