Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Okul Arkadaşı Çıktılar

18.03.2013 11:21
Samatya’da Ermenilere yönelik saldırıların faili olarak yakalanan ve Ermeni olduğu anlaşılınca hakkında “Müslüman olmuştu” şeklinde haberler yapılan Murat Nazaryan, AGOS Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş’ın okul arkadaşı çıktı.

 

İstanbul Samatya’da Ermenilere yönelik saldırıların faili olarak yakalanan ve Ermeni olduğu anlaşılınca hakkında “Müslüman olmuştu” şeklinde haberler yapılan Murat Nazaryan, AGOS Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş’ın okul arkadaşı çıktı.

İstanbul Samatya’da Ermeni kökenli vatandaşlara yönelik hırsızlık ve saldırı olaylarıyla  ilgili olarak önce “ırkçı nefret temelli” iddiasında bulunularak, Müslümanlar hedef gösterildi. Fakat yakalanan saldırgan Murat Nazaryan Ermeni kökenli çıktı. Bu kez de ilkin bu bilgi gizlenilmek istendi, olmayınca da Ermeni kökenli fail hakkında “son zamanlarda Müslüman olmuştu” şeklinde haberler yapıldı. 

YETİMHANE’DEN TANIDIĞINI AÇIKLADI 
İşte o fail Murat Nazaryan, İstanbul’daki Ermeni vatandaşların yayın organı AGOS’un Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş’la aynı okuldan çıktı. Koptaş, Nazaryan’ı Karagözyan Yetimhanesi’nden tanıdığını açıkladı. Koptaş, yayın yönetmeni olduğu AGOS’ta şöyle yazdı: “Samatya olayının benim için en vurucu taraflarından biri, zanlı Murat Nazaryan’ı tanıdığım gerçeğini fark etmek oldu. Fotoğrafını görünce birden şaşkına döndüm. Onu çocukluğumdan hatırlıyordum. İkimiz de Karagözyan Yetimhanesi öğrencisiydik. Benden 3 yaş büyük olmasına rağmen 2 sınıf gerideydi.” 

“AYNI KARAVANDAN YEMEK YEDİK”
Nazaryan’la ilgili “Farklı sınıflarda olduğumuz için özel bir yakınlığımız olmadı. Ama Nazaryan’la yıllarca aynı yetimhanede okuyup, aynı karavanadan yemek yedik, aynı çatı altında uyuduk; yazları aynı çocuk kampının yolunu tuttuk” bilgilerini veren Koptaş,  “Daha o yaşlarda ruhsal sorunları olduğu bilinen; sessiz sakin, ama kimi zaman büyük patlamaları olan, tekinsiz biriydi. Ailesine karşı şiddet kullandığı, kumar oynadığı, bir ‘garip’ olduğu konuşuluyordu” diye ekledi. 

“PSİKOLOJİK SORUNLARI VARDI, YÖNLENDİRİLMİŞ OLABİLİR”
AGOS Yayın Yönetmeni Koptaş ayrıca, Ermeni kökenli Nazaryan’ın Ermenileri hedef almasının “birilerinin yönlendirmesiyle olmuş olabileceğini” savundu. Koptaş “Zanlının bir Ermeni olması, tabii ki fotoğrafı büyük ölçüde değiştirdi. Saldırıların etnik nefretle işlendiği şüphesini neredeyse ortadan kaldırdı. Bu şüpheyi tümüyle ortadan kaldırmamamızın tek nedeni, psikolojik sorunları olan Nazaryan’ın birileri tarafından yönlendirilmiş olabileceği ihtimali. Konu azınlıklar olduğunda, karanlık bazı odakların her türlü yola başvurabileceğini biliyoruz. Emniyet ve Savcılık, bu ihtimali de göz ardı etmemeli” dedi. 

“MÜSLÜMAN OLUP, NAMAZ KILMAYA BAŞLAMIŞTI…”
AGOS’ta, Samatya faili Murat Nazaryan’la ilgili daha önce de “En son geldiğinde kahvedeki çocuklara ‘Müslüman oldum’ demiş. Son zamanlarında namaz kılmaya başlamıştı” iddialarına yer verilmişti. Haberde ayrıca, “En son kahvede otururken ‘Ben çok günah işledim’ demiş. ‘Öyle ufak günahları Allah affeder’ demişler. ‘Yok yok,’ demiş, ‘Benim günahlarım büyük…’ Hiç böyle şeyler yapacağını tahmin etmezdim. Hırsızlıktan olacağını sanmıyorum. Burada kaldığında da para verirdik, faturaları yatırırdı. Çalacak olsa o zaman çalardı.  Zaten para çalmış olsa, paralansa belli olurdu..” denilmişti.  

Habervaktim.com

Bu haber toplam 3718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri