Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Olayı Yazıcıoğlu'na yıkmaya çalışmış!

17.03.2011 11:25
Savcı Öz incelemeye aldı; sıradan bir hakaret davası gibi görünüyor ama...
Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, Odatv soruşturmasında tutuklanan Soner Yalçın'ın, eski Gümrük ve Tekel Bakanlığı Başmüfettişi Necati Can'a hakaretten yargılandığı dava dosyasını incelemeye aldı. İskenderun'daki silah kaçakçılığı ile ilgili dosyada, Yalçın'ın, ASALA'ya bağlı Overco şirketinin içinde bulunduğu olayı Muhsin Yazıcıoğlu ve MHP'lilerin üzerine yıkmaya çalıştığı, öldürülen Binbaşı Cem Ersever'in adını da kirli dosyaya karıştırdığı ileri sürülüyor.

Dosyada, İtalya'da derin devlet ve Gladyo'nun bağlantılarını araştıran Savcı Carlo Palermo'nun Hollanda üzerinden İskenderun'a getirilen silahlarda P2 Mason Locası'nın parmağı olduğuna yönelik tespitleri, bir itirafçının "Silahları sağcı-solcu terör örgütlerine dağıtıyorduk" şeklindeki beyanı da yeralıyor.

Odatv.com baskınının ardından tutuklanan Soner Yalçın'ın Gümrük ve Tekel Bakanlığı eski Başmüfettişi Necati Can'a hakaretten yargılandığı dava dosyası daErgenekonsoruşturması kapsamında incelemeye alındı. Sıradan bir hakaret davası gibi görünen dosya, Soner Yalçın'ın ve Türkiye'nin yakın tarihindeki önemli gelişmelere ilişkin yaptığı dezenformasyonlarla ilgili çarpıcı bilgiler içeriyor.

ERSEVER'İ AÇIĞA ALDIRAN OLAY

İskenderun Limanı'nda12 Eylülöncesi ortaya çıkarılan bir silah kaçakçılığıyla ilgili resmi raporda fail olarak bazı Kürt iş adamları ile Ermeni firması Overco'nun adı geçiyor. Buna rağmen Yalçın, 'Binbaşı Ersever'in İtirafları' kitabının 41. sayfasında olayda Necati Can'ın Ersever'le görüştüğü ve onu kolladığı ima ediliyor. Kitap Türkiye'ye kaçak yollardan sokulan 2 bin 500 tabancanın yakalanma sürecini anlatırken şu cümlelere yer veriyor: "Ersever, İstanbul'da kaçakçılık olayını soruşturan Gümrük ve Tekel Bakanlığı Müfettişi Necati Can'la görüşüyor. Necati Can'a Muhsin Yazıcıoğlu'nun mektubunu veriyor. Ersever, MHP'lilere ait olan 2 bin 500 tabanca ve kaçak malların yakalanması görevini ihmal ettiği için açığa alınıyor"

SORUŞTURMAYI YAPAN İSİM BİLE FARKLI

Yalçın'ın kitabının aksine müfettiş raporları ve mahkeme tutanaklarında ise olay şöyle: 1978'de İskenderun Limanı'ndan transit yük taşıyan bir TIR'da Gaziantep Jandarma ekipleri tarafından yapılan aramada 2 bin 500 adet Bersa marka kaçak tabanca ve şarjörler ele geçirildi. Gümrük belgelerinde malın alıcısı olarak Ahmet ve Mehmet Taner kardeşler görünürken, kamyonun başında bekleyen sabıkalı kaçakçı Mehmet Taner yakalanarak sorgulandı. Kaçakçılık soruşturmasını Necati Can değil Müfettiş İsmail Yanlar yaptı. Mahkeme zabıtlarına ve resmî belgelere göre silahları yurtdışından gönderen şirket, Ermenilere ait Overco. Bu dönemde Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı organize kaçakçılık olaylarına rüşvet karşılığı destek suçundan Yüce Divan'da yargılanarak 46 yıl hapis cezası aldı. Kaçak tabancaları taşıyan şirketin sahibi ise Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi'nin çocuklarının kirvesi olan kaçakçı Necat Söyler.

SİLAHLAR KÜRT VE ERMENİLERE GİDİYOR

Silah kaçakçılığına adı karışan Overco firmasını ilk olarak tespit eden müfettiş ise Yalçın'dan şikayetçi olan Necati Can oldu. Can, Overco'nun Türkiye üzerinden kaçakçılık yaptığını ve dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili tespitlerde bulunup, gümrükleri uyaran bir rapor hazırlamış. İskenderun'da ele geçirilen 2 bin 500 tane silahla ilgili İsmail Yanal, Ali Cevat Akın, İsmail Yanal, Mutlu Otman, Cafer Çetin ve Yunus Nadi Kural gibi dönemin önemli gümrük müfettişleri de ayrı ayrı soruşturma raporu hazırladı. Raporların hiçbirinde 2 bin 500 tabancanın failleriyle ilgili Soner Yalçın'ın anlattığı yönde bilgi yer almadı. Yalçın'ın kitabında yer vermediği Overco, raporlara göre Türkiye aleyhine yurtdışında faaliyet gösteren ASALA gibi Ermeni örgütlerinin uzantısı. Bu firmanın kaçakçılık yapan Türkiye'deki işbirlikçilerinin ise Ahmet,

Hasan Karagülle ve amca çocukları Taner Kardeşler ile Necat Söyler olduğu belirtiliyor. Dönemin Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü ise kaçak silahların Barzani ve Talabani'ye ulaştırıldığını belirtiyor.

Veli Küçük de İskenderun'daydı

1978'de İskenderun Limanı'ndan transit yük taşıyan TIR'da 2 bin 500 adet Bersa marka kaçak tabanca ve şarjörün ele geçirildiği dönemde İskenderun'da Jandarma'nın başında Ergenekon tutuklusuemekliTuğgeneral Veli Küçük bulunuyordu. Küçük'ün evinde ele geçirilen ajandalarda da silah kaçakçılığın kara yolları ayağını oluşturan Orta Doğu Nakliyat'ın sahibi Nejat Söyler ve ekibiyle ilgili notlar bulunduğu tespit edildi. Küçük'ün Söyler'in konuşmalarını bir kasete kaydettiği, İskenderun'daki gümrükte yaşanan kaçakçılık olaylarını yakından takip ettiği ve bunu ajandasına kaydettiği Ergenekon davasının ek klasör delilleri arasına girdi.

Asıl kaçakçılara kitabında hiç yer vermedi

Soner Yalçın'ın yargılandığı dava dosyasında 'Binbaşı Ersever'in İtirafları' kitabında anlatılan dönemin kaçakçılık olayının perde arkası da mahkemeye delil teşkil etmesi açısından ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Özellikle Türkiye'deki silah kaçakçılığının uluslararası boyutlarda olduğu ve İtalyan Savcısı Carlo Palermo'nun Gladyo ve derin devletin iç yüzüne dair yürüttüğü soruşturmanın ayağının o dönemde Türkiye'ye uzandığı belirtiliyor. Savcı Palermo'nun kaçakçıların bazılarının Türk vatandaşı olduğunu tespit ettiği belirtiliyor.

MASON LOCASININ PARMAĞI

İtalyan polisinin elindeki başka bir tutuklu da ismi açıklanmaması kaydıyla şu açıklamayı yapıyor: "Türkiye'ye İskenderun Limanı'ndan silah sokuyorduk, sağ-sol ayrımı yapmadan bütün terör örgütlerine satıyorduk." Palermo'nun İtalya'da Vatikan'a bağlı P2 Mason Locası'nın kaçakçılığa karıştığına dair tespitlerde bulunduğu yönünde haberlerin de o dönemde gazetelere yansıdığı belirtiliyor. Silahları İtalya'dan yükleyip Hollanda üzerinden gönderenlerin aslında Yahudi, Ermeni ve Kürt kökenli olduğu bazı gümrük müfettişlerinin raporlarına da yansımış. 12 Eylül döneminde kaçak silahların gümrük işlerini yürüten Nurettin Yaygılı'nın Rotaryen olduğu tespit edilmiş. Olaydaki tüm aktörlerin çok net bir şekilde bilinmesine rağmen Soner Yalçın "Binbaşı Ersever'in İtirafları" adlı kitabında silahların MHP'ye aitmiş gibi anlatmasının Ermeni firmayı ve silah kaçakçılığını organize eden yabancı istihbaratçıları gizlenme çabası olarak yorumlanıyor.

Cumhuriyet de saptırmış

O dönemde olayın üstünü örtmeye dönük haberler de dava dosyasında yeralıyor. 13 Nisan 1981 tarihli Cumhuriyet gazetesinde manşetten verilen haberde "13 gümrükçü yargılanacak" denilerek Overco firması aklanıyor ve şirketin açıklamasına yer veriliyor. Hürriyet gazetesinin 9 Mayıs 1982 tarihinde manşetten verdiği "İşte 400 milyarlık kaçakçılığın belgeleri. Maskeleri indiriyoruz" başlıklarıyla verilen haber ise tam tersini ortaya koyuyor. Haberde "Belgeler, Ermeni terör örgütü ASALA'nın 5 yıl öncesinden başlayarak 12 Eylül'e kadar Türkiye'ye silah ve kaçak eşya soktuğunu gösteriyor. Müfettiş raporlarında ASALA ve onun maşası kaçakçı şebekelerinin bütün faaliyetleri ortaya konarken, 'Kimler bunu örtbas etmeye çalışıyordu?" deniyor.

Yalçın'ın JİTEM çelişkisi

Soner Yalçın'ın olayları nasıl çarpıttığına ilişkin bilgi ve belgeleri bir araya getiren eski Başmüfettiş Necati Can, davalık olduğu dosyada soruşturmayı bile kendisinin yürütmediğini, müfettiş İsmail Yanlar'ın soruşturduğunu söylüyor. Can ifadesinde Soner Yalçın'ın bu konuları bilmediğini ve kitabın kesinlikle birileri tarafından kendisine yazdırıldığını ileri sürüyor: "Duruşmada bu bilgileri nereden öğrendiğini sordum. 'Ersever anlattı' dedi. Halbuki aynı kitapta bu bilgileri JİTEM'in kurucusu olduğu ileri sürülen Yüzbaşı Cem Ersever'le tanışmadan önce yazdığını belirtiyor. Bunu hatırlatınca cevap veremedi." Soner Yalçın, "Binbaşı Ersever'in İtirafları" isimli kitabın içinde yer alan detaylarıAnkara4 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi'nden aldığını belirtiyor. Ancak Sıkıyönetim Mahkemesi'nin kararında ve gerekçeli kararda da olay kitaptaki gibi anlatılmıyor. Kimler tarafından yazıldığı hiçbir zaman tespit edilememiş iki mektupta MHP adının geçtiği belirtiliyor. Ancak işin ilginç yanı, Alparslan Türkeş ve arkadaşlarına yönelik baskında parti binasında ele geçirilen bu mektuplarda da hadise böyle anlatılmıyor.

Dosya 2 yıldır bekliyor

Soner Yalçın'ın 2006 yılından bu tarafa sanık olarak yargılamasına devam edilen dosyanın iki yıldır bekletildiği öğrenildi. Necati Can kitabın 41. sayfasında yer alan bilgilerin, 2005'te Ankara 18. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde delil olarak kullanılmak istenmesi üzerine Soner Can'dan şikâyetçi oldu. Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2006 yılında açılan dava, 2008 yılına kadar devam etti ve mahkeme suça teşkil eden "Binbaşı Ersever'in İtirafları" kitabının ilk baskısının 1994 yılında yapıldığını ve suçun zaman aşımına uğradığını belirtip Soner Yalçın lehine karar verdi. Fakat kitabın 2007'ye kadar sürekli basıldığı gözardı edildi. Fakat zaman aşımının yanlış uygulandığını tespit eden Yargıtay 13 Temmuz 2009'da kararı bozdu. Dosya iki yıldır 16. Asliye Ceza'da bekletiliyor.


YENİ ŞAFAK

 

Bu haber toplam 4398 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri