Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öldürülen Müslüman polisin ailesi konuştu

11.01.2015 02:13
Fransa'da Charlie Hebdo'ya yapılan terör saldırısında hayatını kaybeden Müslüman polis Ahmed Merabet'in ailesi basın toplantısı düzenledi.


Derginin Paris ofisine 7 Ocak'ta düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden ve saldırının sembolü haline dönüşen Merabet'in ailesi ilk kez kameralar karşısına çıktı.

Merabet'in erkek kardeşi Philippe, ağabeyini "Fransız, Cezayir asıllı, Müslüman" olarak tanımlarken "Ahmed Fransa'nın eşitlik, kardeşlik ve özgürlük değerlerine hizmet etmekten onur duyuyordu" dedi.

Ağabeyinin kısa süre içinde Fransa'dan ayrılmayı planladığını belirten Merabet'in kardeşi, babalarının 20 yıl önce öldüğünü ve o günden bu yana ailesine ağabeyinin baktığını söyledi.

Kardeş Philippe, "Müslümanlar ile aşırıcıları birbirine karıştırmayın. Deliliğin rengi ve dini olmaz. Camilere, sinagoglara saldırmayı bırakın. Çünkü gidenler bir daha geri gelmeyecek" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında güçlükle konuşabilen Merabet'in eşi ise ölüm haberini nasıl aldığını anlattı.

Eş Merabet şöyle konuştu:

"Olay sırasında bir lokantadaydım. Televizyon açıktı ve sadece kaldırımda yatan bir adam gördüm. İlk başta tanıyamadım. Telefonunu aradım, ulaşamadım, mesaj bıraktım. Sonra da işime geri döndüm. Ardından Ahmed'in kızkardeşi beni aradı. Ahmed'le gurur duyuyorum."

SALDIRININ SEMBOLÜ OLMUŞTU

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da 42 yaşındaki Ahmed Merabet için kullanılan ve "BenimAdımAhmed" anlamına gelen "JeSuisAhmed" ifadesi en fazla paylaşılan etiketler arasında yer almış ve Müslümanlar ile teröristlerin karıştırılmaması gerektiği mesajı vurgulanmıştı.

Başarılı ve mesleğine tutkuyla bağlı bir polis olarak tanınan Merabet, adli polis olmaya hak kazanmıştı. Yaklaşık 8 yıldır görevini sürdüren Merabet, Charlie Hebdo'nun ofisinin bulunduğu Richard-Lenoir Bulvarı'nda saldırganlar tarafından vurulmuştu.

Basına yansıyan görüntüler, saldırganların bilinci hala açık olan ve kaldırımda yatan Merabet'e, "Bizi öldürmek mi istiyorsun?" diye sorduğunu, yaralı polisin ise ellerini kaldırarak "Hayır, sorun yok şef" diye cevap verdiğini gösteriyor.

Fransa'da yaşayan Kuzey Afrika kökenliler birbirlerine hitap ederken "şef" ifadesini kullanıyor. Charlie Hebdo'nun ofisine dün düzenlenen silahlı saldırıda 2'si polis, 4'ü karikatürist 12 kişi yaşamını yitirmişti.

Bu haber toplam 1728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri