Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ölenlerin En Küçüğü 1, En Büyüğü 80 Yaşında

12.07.2014 01:13
İsrail'in "Koruyucu Hat Operasyonu" adı altında Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin en küçüğünün 1, en yaşlısının ise 80 yaşında olduğu tespit edildi.

 

İsrail'in "Koruyucu Hat Operasyonu" adı altında Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin en küçüğünün 1, en yaşlısının ise 80 yaşında olduğu tespit edildi.

İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin Mugraga bölgesinde düzenlediği saldırıda 80 yaşındaki Nayife Faracallah, Han Yunus kentinde Abdulgafur ailesinin evine düzenlenen saldırıda ise 1 yaşındaki Runeym Abdulgafur ve annesi Emel hayata gözlerini yumdu. İsrail'in Gazze'de düzenlediği saldırılarda 1 buçuk yaşındaki Muhammed Meleke ile annesi Amine ölürken, bir başka olayda yaşadıkları evin bahçesine düşen füze nedeniyle 60 yaşındaki Samiye el-Arca isimli yaşlı bir kadın hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun pazartesiden bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 100 kişi hayatını kaybetmiş, 670 kişi yaralanmıştı. Hayatını kaybedenler arasında 1 ila 5 yaşları arasında 24 çocuk ile12 kadının da bulunduğu tespit edildi.

"Gazze'de 282 ev tamamen yıkıldı"

Öte yandan Filistin uzlaşı hükümetinin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail'in Gazze'de pazartesi günü başlattığı saldırılardan perşembe akşamına kadar yaklaşık 282 ev tamamen, 8 bin 910 ev kısmen yıkıldı. Kısmen yıkılan evlerden 260'ı içerisinde yaşanamayacak durumda" ifadelerini kullandı.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu sivilleri ve evleri hedef almaya devam ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"İsrail güçleri, Gazze'de aileleri toplu şekilde öldürüyor. İsrail'in askeri operasyon başlatmasından bu yana saldırların şiddeti daha önce görülmemiş bir şekilde arttı. Perşembe gecesine kadar İsrail, havadan bin 88, karadan 206 ve denizden 240 olmak üzere bin 534 saldırıda bulundu." 

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve diri diri yakılarak öldürülmüştü. Bölgede gerginliğin tırmanmasıyla İsrail, Pazartesi günü Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

Bu haber toplam 1622 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri