Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Ölümcül grip salgını' kapıya dayandı

26.02.2015 11:32
Avrupa ülkelerinde başgösteren grip salgını şu ana kadar onlarca kişinin ölümüne neden oldu. Yunanistan, Fransa, Almanya ve İsviçre'de yüzlerce vakaya rastlandı. Salgının Türkiye'ye doğru ilerlediği belirtiliyor.

Avrupa ve Asya grip salgınıyla boğuşuyor. Hastalık en çok Yunanistan, İsviçre, Fransa ve Almanya’yı vurdu. İsviçre Sağlık Bakanlığı (OFSP), binlerce kişinin gribe yakalandığını ve 741 kişinin hastanelerde tedavi altında olduğunu açıkladı. Bakanlık, açıklamasında grip aşısı yapılmasının faydalı olacağını belirtti. Yunanistan'da şu ana kadar 63 kişi hayatını kaybetti. Türkiye'nin de kapısına dayanan grip salgını Sağlık Bakanlığı'nı da alarma geçirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, grip salgınının 3 hafta içinde daha da geniş bir alana yayılacağı uyarısında bulundu. Yetkililer özellikle çocuk, yaşlı ve kalp hastalarının virüsten korunması gerektiğini vurguladı.

OFSP tarafından yapılan açıklamada, ülkede binlerce kişinin grip hastalığına yakalandığı ve bu yüzden okul ile işlerine gidemedikleri belirtildi. Açıklamada, salgının en çok İsviçre'nin Tessin ve Grison kantonlarında görüldüğü ve 404 kişinin hastanelerde tedavi altında olduğu bildirildi. Bern, Fribourg ve Jura kantonlarıyla birlikte ise toplam 741 kişinin hastanelerde yatarak tedavi gördüğü belirtildi.

Hastalığın en çok 14 ile 65 yaş aralığında görüldü bildirilen açıklamada hastalığa yakalananların doktora giderek tedavi görmeleri istendi. Açıklamada ayrıca grip aşısı olmanın faydalı olacağı belirtildi.

YUNANİSTAN'DA 63 KİŞİ ÖLDÜ

Gribin etkili olduğu ülkelerden Yunanistan'da şu ana kadar ölenlerin sayısının 60'ı aştığı belirtildi. Son verilere göre bugüne kadar 134 kişi grup nedeniyle yo4ğun bakıma alınırken, şu anda 21 kişinin yoğun bakımdaki tadevisi devam ediyor.

TÜRKİYE'YE YAKLAŞTI

Avrupa ve Asya’da 4 milyondan fazla insanı etkileyen, ölümlere yol açan grip salgını Türkiye’nin de kapısına dayandı. Salgın üzerine Sağlık Bakanlığı alarma geçti. Bakanlığın çağrısıyla ‘Bilim Kurulu’ grip gündemiyle bugün toplanıyor.

Bu haber toplam 1614 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri