Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ölümünü Pazarladılar

12.06.2016 10:52
Muhammed Ali'nin isim haklarını satın alan, bu ismin kullanımında söz sahibi olan bir pazarlama şirketi bu. Sanırım Muhammed Ali'nin ölümü ve cenazesi üzerinde de söz hakkı varmış gibi gözüküyor!

Amerika'da, Muhammed Ali'nin cenaze töreninde yaşanan üzücü kargaşanın, nezaketsizliklerin nedenini herkes merak ediyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, törenlerin ikinci gününe katılmayarak geri dönmesine neden olacak kadar ciddi sıkıntılar yaşandı. Bu yaşananların Muhammed Ali'nin ailesi ya da ABD İslam Toplumu Lideri Zaid Shakir'in itirazları sonucu oluştuğu iddiaları kafaları iyice karıştırdı.

M. Ali'nin cenazesinde pazarlama şirketi

Dün çıkan haberlere bakılırsa, ortada bir de pazarlama şirketi var. Beni en çok şaşırtan şey bu oldu.

Muhammed Ali'nin isim haklarını satın alan, bu ismin kullanımında söz sahibi olan bir pazarlama şirketi bu. Sanırım Muhammed Ali'nin ölümü ve cenazesi üzerinde de söz hakkı varmış gibi gözüküyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşılaştığı nezaketsiz durum için özür dilemeye gelen Muhammed Ali'nin bir dostu, kargaşada bu pazarlama şirketinin önemli rolü olduğunu söylemiş.

Nasıl olabilir? Yani bir pazarlama şirketi, bir ölüm üzerinde, bir cenaze töreninde söz sahibi olursa, ne yapacak ki? Pazarlama yapacaktır muhtemelen başka ne olabilir?

Muhammed Ali ölmeden önce cenaze töreninin şekli konusunda bir metin hazırlandığı, nasıl olacağının belirlendiği söyleniyor. Belki de bu pazarlama şirketi anlaşmanın içine, cenaze töreni kısmında da söz sahibi olacak bir madde koymuştur.

Ölümü pazarlamak

Ancak Amerika'nın materyalist yaşamı açısından bu normal karşılanacaktır! Her şeyi pazarlamak, her şeyi paraya çevirmek, her şeyi sömürmek mümkün orada. Bir cenazeyi bile.

İdeolojik devletler ve örgütler cenazeleri siyaseten sömürürler.Oradan yeni bir ideolojik kazanç elde etmek, daha fazla taraftar kazanmak için liderlerinin, kahramanlarının, önemli isimlerinin ölümlerini kullanırlar. Törenler, ritüeller, semboller ve konuşmalar hep siyaseten sömürmek üzeredir. Buna da 'ölümü siyaseten pazarlamak' denir.

Batı'da ise ölümler ticaret için pazarlanır. Bir çok film yıldızı, müzik starı ve ünlü sporcu yaptıkları telif anlaşmalarına, sözleşmelerine ölümden sonrasını da ekler. Geride kalan aile fertlerini düşünüyor olsa gerek. Kendisine faydası yok zira!

Elvis Presley, Marlyn Monroe, Michael Jakson gibi isimlerin, ölümünden sonra daha çok para kazanıldığı söyleniyor. Fotoğrafları, filmleri, müzikleri, eşyaları, hatıraları her şeyleri paraya çevrildi.

Nasıl bir ruh hali olabilir bu insanların dünyasında? O anlaşma metnini hazırlarken, kendi ölümü, cenazesi ve kazanılacak para için nasıl pazarlık yaptı o film yıldızları acaba? Mirasçılar bu anlaşmalar yapılırken ne söylemiş olabilir? Sonra, 'bir an önce ölse de, bu anlaşmadaki paralar kazanılsa' diye dua eden olmuş mudur acaba?

En büyük kavgalar ve çirkinlikler ünlülerin ölümünden sonra, bu anlaşmaları bilen mirasçılar arasında yaşanıyor zaten. Mahkemeler, medya üzerinden çirkin kavgalar ve daha ne sevimsiz şeyler... İnsanoğlu ne hallere geliyor.

Muhammed Ali bizim kahramanımız, ailesi değil

Ali Nur Kutlu/Yeni Şafak/12.06.2016

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri