Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Ön şartımız ve ön yargımız yok"

13.07.2015 00:54
Başbakan Davutoğlu, Kadir Gecesi'nin sabahında başlatacağı koalisyon görüşmelerini 'hayırlı bir yolculuk' olarak değerlendirerek, "Siyasi partilere sesleniyorum. Zaman kaybına sebebiyet verilmemesi gerekiyor. Ön şartımız ve ön yargımız yok. Ümit ederim ki

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti İstanbul iftar programında açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları:

Srebrenitsa'daki dua

"Srebrenitsa'daki tören sırasında 79 yaşındaki biz teyze ellerimi tutarak 'Allah Türkiye'ye güç ve kudret versin ve bizim yanımızdan eksik etmesin' diyerek dua etti. Bütün sorumlulukları omuzlarımızda taşıyoruz. Türkiye'nin kaderi sadece Türkiye'nin kaderi değildir.

Biz önce İstanbul'u, sonra bütün ülkemizi ve tüm Ortadoğu'yu selam diyarı yapmak istiyoruz. Mahallelerde ve sitelerde birbirlerine kapılarını kapatan değil, gönülleri açan komşular olalım. Birileri ayrımlara yönelebilir, onlara karşı biz bu asırlarca bu coğrafyayı paylaşmış olanlar selam ile yaklaşırız. Bu diyarı çevre ile barışık bir güzellikler diyarı kurmaya devam edelim.

Gece-gündüz çalışmak zorundayız

Türkiye her zamankinden daha güçlü olmak zorundadır. Gece gündüz çalışmak zorundayız.Türkiye'nin kaderi artık sadece Türkiye'nin kaderi değildir. Türkiye'ye ümit bağlayanların kaderine dönüşmüştür. Türkiye'nin zaafı ise sadece Türkiye'nin zaafı olmayacak.

Değerli sanatçılarımız, dostlarımız var aramızda. İş dünyasındaki dinamizm ile dünyaya örnek iş adamlarımız var. Sivil gücümüzün de olduğunu gösteren kuruluşlarımız var. Gençlerimiz, yaşlılarımız var.

Bu tablo Suriye'de olsaydı Halep yanıyor olmazdı

Hangi etnik grupta, hangi meslekte olursak olalım, gelin İstanbul'un tüm sokaklarına, türbelerine, külliyelerine bu saadet anlayışını bu huzur dergahını hayatımıza egemen kılalım. İstanbul'u çatışmaların değil, her türlü uzlaşmanın diyarı yapalım. İstanbul'da insanlar birbirlerini gördüklerinde selamların en güzeliyle selam versinler.

Siyasiler, aydınlar, sanatçılar ve iş adamları olarak omuz omuza vermeliyiz. 5 yıl önce Suriye'de bu birliktelik tablosu olsaydı Şam ve Halep yanıyor olmazdı. Irak'ta aynısı yapılsaydı bugün DEAŞ olmazdı. Gün gerilimleri azaltma günü ve farklılıkları yok etme günüdür.

Bloklar ile ayrımcılık yapanlar oldu

Eğer Türkiye güzel bir örnek teşkil ederse, emin olunuz Türkiye'den yükselen bir barış atmosferi çevreye kat kat yayılacaktır. Eğer bunu yapamazsak olumsuz atmosfer hepimizi içine alacaktır. 7 Haziran AK Parti yüzde 41 ile en büyük parti olarak adını yazdırmış olmakla birlikte, koalisyon zaruriyeti ortaya çıktı.

7 haziran akşamından bu yana söylemlerimizi bu tabloya göre şekillendirdik. Diğer partiler hakkında en küçük olumsuz ifade çıkmadı, çıkmayacak. Ne senaryolar getirdiler. Şu blok, karşı blok diye ayrımcılar oldu, şunlarla görüşmem diyen oldu. Bütün bunlara karşı biz AK Parti olarak herkese açığız dedik.

Hayırlı bir yolculuğa yarın başlıyoruz

Kadir Gecesi gününde bu hayırlı yolculuğa çıkacağız. Yarın başlıyor. Siyasi partilere sesleniyorum. Ümit ederim ki aynı yaklaşımı diğer parti genel başkanlarından görürüz. Zaman kaybına sebebiyet verilmemesi gerekiyor. Ön şartımız ve ön yargımız yok. Cumhurbaşkanlığı koşulları dışında açıklılıkla masaya oturacağız. İlk vakit kaybetmeden başlayacağız.

Sanatçılara sesleniyorum, sorumluluk sizin.Türkiye'nin 2023 hedeflerine kararlılıkla yürüyecek bir hükümetle geleceğe yürürüz ümidim. Türkiye'de çevre ülkelerdeki sıkıntıların olmaması için gereken her türlü adımlar atılacak. "

Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri