Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önce 'partili cumhurbaşkanı' denenecek

10.06.2016 12:06
AK Parti MYK, önceki gün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Yıldırım’ın milletvekillerine verdiği yemek nedeniyle ara verilen toplantı, iftarın ardından gece yarısına kadar devam etti. Toplantıda partili cumhurbaşkanı teklifinin en erken tat

MYK'da, Anayasa, Meclis takvimi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik şehit cenazesindeki kurşunlu protesto olayı ele alındı.

AK Parti kaynaklarının aktardığı bilgiye göre MYK'da Ahmet Davutoğlu döneminde yeni anayasa çalışmalarını yürütmek üzere Ömer Çelik başkanlığında kurulan partiçi anayasa komisyonunun çalışmalarını sürdürmesi, komisyonun partili cumhurbaşkanı modeline ilişkin anayasa değişiklik teklifi ile başkanlık sistemini öngören yeni anayasa çalışmalarını eş zamanlı yürütmesi görüşü benimsendi.

TEMMUZ'DA MECLİS'TE 

MYK'da yapılan değerlendirmelere göre AK Parti, öncelikle mevcut Meclis aritmetiği ve dengeleri çerçevesinde hayata geçirilebilmesini daha mümkün gördüğü, fiili durumla anayasanın örtüştürülmesine de yeterli olacak partili cumhurbaşkanı modelini öncelikle gündeme getirecek.

Daha önce bu yöndeki teklifin haziran ortasında Meclis'e sunulacağı belirtilmişti. Ancak bu takvim, MHP'de iç dengeleri değiştirebilecek kongre süreci de dikkate alınarak revize edildi. Milliyet'te yer alan habere göre partili cumhurbaşkanı teklifinin en erken tatile girmesinden önce Temmuz sonu gibi Meclis'e sunulabileceği belirtildi.

Parti kurmayları, partili cumhurbaşkanı modeli öncelikle denense dahi, tam başkanlık sistemini öngören yeni anayasa teklifinin hazırlık çalışmalarının da devam edeceğini vurguladılar.

Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri