Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öncü güç 5 bin asker!

02.06.2016 11:55
Türk askerleri yurtdışında, NATO askerleri de Türkiye’de 'Meclis kararı' olmaksızın konuşlandırılabilecek

Resmi Gazete’de dün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı, NATO’nun 2014’te Galler’deki zirvesinde “çatışma bölgelerine 48 saat içinde müdahale edebilecek” uluslararası bir güce kavuşulmasını kabul ettiği eylem planı uyarınca alındı.

NATO’nun bu gücü “Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti” (VJTF) olarak adlandırılmıştı. Resmi Gazete’de dün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı, VJTF’nin faaliyetine ilişkin esasları içeriyor.

Buna göre VJTF birliğinin sınır geçişleri ve hedef bölgeye intikalinde kolaylık sağlanacak. Aynı şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin VJTF’nin aynı nitelikteki faaliyetlerine katılması“süratle ve tekin şekilde” sağlanacak.

NATO askerlerinin Türkiye’de görevlendirilmesi ya da Türkiye üzerinden üçüncü bir ülkeye intikali halinde, hangi üslerin, limanların, sınır kapılarının kullanılacağı bir eşgüdüm kurulu tarafından belirlenecek. Boğazlardan geçiş konusunda Montrö Sözleşmesi hükümleri saklı tutuldu.

ÖN HAZIRLIKLI GİDECEKLER

VJTF çok kısa zamanda konuşlanma yeteneğiyle donatılmış kara, deniz, hava ve özel kuvvetler birliklerinden oluşacak. Bu kuvvetin etkinliğinin artırılması amacıyla bir kısım malzeme ve teçhizat “olası konuşlanma mahallerinde” depolanacak.

NATO’nun müdahil olacağı bir kriz ya da çatışma anında öncü unsurlar 48-72 saat, ana unsurlar ise 5-7 gün içerisinde görev yerine intikal edecek.

ÖNCÜ GÜÇ 5 BİN ASKER

VJTF’nin öncü kara birliğinin farklı ülkelerden 5 bin askerin yer alacağı bir tugaybüyüklüğünde olması, ana unsurlarda ilave 2 tugay askerin daha yer alması planlanıyor.

İttifak ülkeleri rotasyonla güce asker verecek ve NATO’ya tahsis edeceği askerlerini her an intikale hazır durumda bulunduracak. Komuta karargâhı da rotasyona tabi olacak.

''MESAJ VERMEK İÇİN OLUŞTURULDU''

Konu ile ilgili açıklama yapan Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, ''Bu tugay savaşmak için oluşturulmadı. Karşı tarafa ‘bir ülke ile değil NATO ile çatışmaya gireceği’ mesajı verilerek caydırıcılık hedefleniyor. Bu kuvvetin gönderilmesi için NATO’da siyasi karar alınması gerekir. Meclis konusu ise sadece Türkiye’de problemlidir.'' ifadelerini kullandı.(habertürk)

Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri