Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Onlar el atarsa AK Parti'yi bitiririz'

06.03.2011 12:26
Hükümeti zorda bırakmak için bunu da planlamışlar! Akıl hocası kim dersiniz...
Gazeteci Soner Yalçın ve sahibi olduğu Odatv'de ele geçirilen belge ve notlarda,Ergenekonve Balyoz gibi davalara karşı yapılacak eylemlerin yanı sıra hükümeti zor durumda bırakacak planlar dikkati çekti. Ergenekon sanığı Prof. Yalçın Küçük'le görüştükten sonra hazırlanan 'AK Parti'yi bitirme planı'nda halkoylaması sürecindeki öğrenci protestolarının ses getirmediği belirtildi. Belgede "Güçlü birmedyadesteği gerekli" denilen belgede Doğan medyası kastedilerek "Bağcılar'a gidip anlatılmalı. Onlar el atarsa mutlaka ses getirir" ifadesi yer aldı.

Ergenekon kapsamında 14 Şubat 2011'de düzenlenen operasyonda 'teRTEmiz' isimli AK Parti'yi bitirme planındaki çarpıcı ayrıntılar dikkat çekti. Ergenekon sanığı Prof. Dr. Yalçın Küçük ile yapılan toplantının ardından kaleme alındığı anlaşılan belge "Yalçın Hoca ile görüşüldü. Gençlik hareketleri ile ilgili denenmiş alternatifler konusundaki hazırlıklar anlatıldı. Hoca önerilerini anlattı. Kısaca not aldık. Projeyi hazırlayanlara iletilmesini istiyor" ifadeleriyle başlıyor. Belgede, 'projeyi hazırlayanlar' ifadesiyle kimlerin kastedildiği anlaşılmadı.

GENÇLİK SOKAKLARA İNMELİ

AK Parti'ye karşı üniversite öğrencilerinin kullanılması gerektiği anlatılan belge,12 Eylül2010'da yapılan referandum öncesindeki yumurtalı öğrenci gösterilerine ışık tuttu. Belgede "Sokaklar çok önemli. Gençliğin, özellikle üniversite gençliğinin sokağa inmesi lazım. 1960 öncesi tekrar incelenmeli" ifadeleri yer aldı. Üniversiteli gençlik tarafından organize edilecek sokak hareketlerinin çok önemli olduğuna vurgu yapılan belgede, "Referandum öncesi denendi ama çok ses getirmedi. Güçlü bir medya desteği gerekli. Bağcılar'a gidip anlatılmalı. Onlar el atarsa mutlaka ses getirir" denildi.

TGB'YE GİZLİ SOKAK GÖREVİ

Gençlik hareketlerinin iktidar karşıtı gösterilere dönüşmesi gerektiğinin anlatıldığı belgede, "ADD'nin genel bir talimat vermemesi doğru. En güvenilir çocuklar derneklerin politikası değilmiş izlenimi vererek sokağı organize edebilirler" ifadesi dikkat çekti. Yapılanmanın Ergenekon'la bağlantısı iddianamelere giren Türkiye Gençlik Birliği'ne de görev verdiği anlaşıldı. Belgede "Olayları Ergenekon organize ediyor denilmemesi için TGB olaylara katılmasın, irtibatı sağlayabilir" denildi.

MAHKEMEYE BASKI PLANI

Odatv'de yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerde Soner Yalçın ve ekibinin AK Parti'nin yanı sıra Ergenekon ve Balyoz davalarını hedef aldığını gösterdi. 'Kamuoyunu Yönlendirme Biçimlendirme' adlı belgede davaların nasıl sabote edileceği ve bunun medyada nasıl işleneceğiyle ilgili planlar yer alıyor. Davalarla mücadelenin Kurtuluş Savaşı kadar önemli olduğu vurgulanan belgede "Her türlü olumsuz tavırla mahkemenin karar vermesi zorlaştırılmalı" şeklinde notlar göze çarptı. Belgede "Nihai hedefe tüm davalardan beraat olmalıdır. Ancak taraflı olan yerel mahkemelerin tutumu ilk etapta çok önemlidir. Akademisyenler, hukukçular, yazılı ve görsel basın yargının tafralı davrandığı sürekli işlenmelidir. Duruşmalarda sanıklar ve avukatlar tarafından her türlü olumsuz tutum ve davranış sergilenerek, yerel mahkemelerin karar vermesi zorlaştırılmalı, alınan kararlarda yargının taraflı davrandığının birer delili olarak gösterilmelidir."

HABERAL'LA İRTİBAT

Ergenekon sanıklarının mağdur gösterilmesi için röportajlar yapılıp medya kuruluşlarına servis edilmesi gerektiği belirtilen belgede "Bu süreçte kullanılacak uygun bir jargon geliştirilmelidir. İrticai unsurların süreçte ismi geçen arkadaşlarımız ve davalar için kullandıkları darbeci, cuntacı, Ergenekoncu, Balyozcu, Poyrazköy sanık veya sanıkları, dava veya davaları gibi ifadeler yerine, kesinlikle TSK mensupları, asker, vatanseverler vb. ifadeler kullanılmalıdır" denildi. Belgenin devamında ise hastanede tedavi gören tutuklu Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın Yalçın Küçük'le gizli gizli görüştürüldüğüne yönelik bilgiler yer aldı. Belgede, "Yalçın (Küçük) hocanın (Mehmet) Haberal ile irtibatı teknik sebeplerle aksıyor, çözüm? Avukat üzerinden görüş. Tlf mail yok...." şeklinde bilgiler dikkati çekti.


 

Bu haber toplam 1910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri