Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ONLARCA OKUL VE YURT FİŞLENMİŞ

22.10.2012 12:15
28 Şubat Cunta faaliyetinin ruhunun 12 Eylül başta olmak üzere daha önceki olağanüstü dönemlere uzandığı ortaya çıktı. Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’na ulaştırılan belgelerden birinde, vatandaşların ve muhafazakar kurumların 28 Şubat sürecinin önce
Cuntacı faaliyetlerin içinde bulunan isimler ise hemen her dönem aynı gelenekten gelen isimler. 28 Şubat cuntasının başındaki isimlerden Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın 12 Eylül döneminde de muhafazakar kesimlerin fişlenmesinde kilit rol oynadığı ortaya çıktı. Karadayı, Meclis Komisyonuna bilgi verirken, cuntacı silah arkadaşlarına ‘dangalak' ve ‘boşboğaz' gibi nitelemelerde bulunarak, 28 Şubat'ın bir darbe ve antidemokratik bir uygulama olmadığı yönünde bir intiba vermeye çalışmıştı.

ONLARCA OKUL VE YURT FİŞLENMİŞ

Meclis Komisyonu'na ulaştırılan 6 Haziran 1989 tarihli bir belgeye göre, Karadayı 28 Şubat'ın çok daha öncesinde de sözde irtica söylemini kullanarak Müslümanların okullarının ve çocuklarının takibe alınması emrini vermiş. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı sıfatı ve Korgeneral rütbesiyle emrindeki birliklere onlarca öğrenci yurdunun ve okulun ismini veren Karadayı'nın bu okullara - yurtlara ve bu okullardan çıkan öğrencilere dikkat edilmesi, aşırı hassas davranılması, orduya girmek istemelerinin şiddetle engellenmesi yönünde emirler savurduğu anlaşılıyor.

Yeni Akit 
Bu haber toplam 1716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri