Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Operasyon nasıl gizlendi, işte cevabı!

19.12.2013 11:25
Türkiye'yi sarsan operasyondan hükümet de basından haberdar oldu. Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, dün yaptığı açıklamada "Bir İçişleri Bakanı'nın oğlunun gözaltına alındığını basından öğrenmesi kadar acıklı ne olabilir ki" dedi.

Peki, operasyon nasıl gizli tutuldu? Sabah'ın haberine göre,operasyon bilgisinin sızmaması için 1 yıllık süreçte her şey planlandı. İşte iddialar...

-Büyük operasyon 1 yıl boyunca İstanbulyargısının en tepesindeki Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'dan gizlendi. Çolakkadı, operasyonu yapıldığı gün öğrendi.

- Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevine geldiğinden bu yana kaçakçılık ve organize suçlarla ilgili bir soruşturmada etkin rol oynamayan Zekeriya Öz, yetkiyi bu soruşturmada eline aldı.

UYAP'A EN AZ BİR KİŞİNİN BİLGİSİ GİRİLMELİ

-Dosya ilk başta başka bir savcıya verildi, ancak soruşturmayı yürüten savcı tayip edildi, başına Savcı Celal Kara getirildi.

-UYAP'a soruşturmada adı geçen en az bir kişiyle ilgili bilgi girilmesi gerekiyor.

-Ancak bu soruşturmada girilmedi. Soruşturmanın bu denli gizli yürütülmesi telefon dinlemeizinlerinin sahte isimlerle mi alındı sorusunu gündeme getirdi.

ANKARA'DAKİ GÖZALTILARI İSTANBUL POLİSİ YAPTI

-6 ayda bir dinleme kararları için uygun mahkeme beklendi.

-Operasyon Hüseyin Çapkın'dan da gizlendi. İki gün önce iki şube, otelde gizli toplantılar yaptı.

-Ankara'daki gözaltıları İstanbul polisi yaptı.

-Oysa önceki soruşturmalarda Ankara polisine yazı geçilerek adresler bildiriliyordu.

MÜDÜRLERE BİLGİ VERİLMEDİ

-Bilgi sızmasını engellemek için sadece üst düzey polis şeflerine yetki verildi. Memurları adreslere bu kişiler yönlendirdi. Müdürlere bilgi verilmedi.

-Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı en önemli dairenin başkanı geçen hafta Organize ve Mali Şubenin bulunduğu binaya geldi. Operasyon orada mı planlandı?

internethaber

Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri