Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Operasyonları Barış Kartalı Kuzey komuta etmiş

01.08.2015 12:44
PKK ve IŞİD kamplarını havadan vuran TSK'nın hava harekatını, Barış Kartalı Projesi kapsamında envantere alınan havadan ihbar ve kontrol uçağı Kuzey komuta etti. Kuzey, Diyarbakır ve Batman’dan havalanan jetlerin koordinasyonunu da havadan sağladı. Kuzey’
TSK'nın 20 yıllık rüyası, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine sözleşme tarihinden 11 yıl sonra katılan, ilk havadan ihbar ve kontrol uçağı Kuzey, IŞİD mevzilerine yönelik operasyonlarda ve PKK kamplarına yönelik operasyonlarda aktif görev aldı. Kuzey, operasyonlarda Diyarbakır ve Batman'dan kalkan Jetlerin koordinasyonunu da havadan sağladı. Operasyonlarda hedeflerin belirlenmesi ve koordinatlarının savaş jetleri ile anlık paylaşımında görev alan Kuzey'in ve tanker uçakların devreye girmesiyle, hava operasyonlarının 5 saat aralıksız sürmesi sağlandı. Mavi Marmara krizinin ardından, Türkiye'nin ABD'den aldığı 'AWACS' erken uyarı uçaklarına entegre edilecek 100 milyon dolarlık elektronik ekipmanları vermekten vazgeçen İsrail, ABD Başkanı Obama'nın devreye girmesinin ardından sistemleri vermişti.

KUZEY BELİRLEDİ F-16 YOK ETTİ

Ancak Türkiye aradan geçen 11 yılda hava koordinasyon sistemi olmadan hava operasyonlarında başarı sağlamaya çalışıyordu. Kuzey'in Türkiye'ye tesliminin hemen ardından yerli yazılımı ile yola çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey'i ilk kez IŞİD ve PKK kamplarına yönelik hava operasyonlarında aktif olarak kullandı. Yüzde yüz başarı sağlanan hava operasyonlarında Kuzey'in verdiği koordinatlara Jetler çok yaklaşmadan vurabildi.

KARARGAHA ANINDA GÖRÜNTÜ AKTARDI

Operasyonlar süresince çok ön plana çıkmayan Kuzey'in Genelkurmay operasyon merkezine havadan aktardığı görüntülerle operasyon anı ilk kez an ve an ve İHA'lardan gelen görüntülerden çok daha net görüntülerle izlendi.

3 tane daha gelecek

'Barış Kartalı' adı verilen proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için 4 adet Awacs uçağı üretilmesi öngörülüyor. Geçen yıl envantere katılan ilk uçağa 'Kuzey' adı verildi. Kalan teslimatlar ise bu yıl içerisinde yapılması bekleniliyor. Bu uçaklar 'Güney', 'Doğu' ve 'Batı' isimlerini alacak.

Yeni Şafak

 

 

Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri