Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OPERASYONLARLA 2012 PKK İÇİN HEZİMET OLDU!

29.11.2012 01:40
2012’yi hedefine ulaşmak için ‘final yılı’ ilan eden PKK, TSK'nın 'savunma' yerine 'hücum' stratejisiyle güvenlik güçleri sahaya inince, 'hezimet yılı' yaşadı.

Ortadoğu’daki çatışmalar ve Arap Baharı’nı fırsat bilerek 2012’yi hedefine ulaşmak için ‘final yılı’ ilan eden PKK, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni stratejisi ve bölge halkının örgüte destek vermemesi sebebiyle hem militan sayısı hem de lojistik açıdan adeta çöktü.

Zaman'ın haberine göre; 2012, terörle mücadele açısından kritik bir yıl oldu. Yılbaşından beri 1.176 terörist öldürüldü, 248 PKK’lı da teslim oldu. Bordo bereliler, Jandarma Özel Harekât, Polis Özel Harekât ve komando birliklerinin ortak yürüttüğü operasyonlarda, 326 kilo C-4 ve A-4 plastik patlayıcı, 3 ton 750 kilo el yapımı bomba, 470 uzun namlulu tüfek ve 880 el bombası ele geçirildi.

TSK'nın Hücum Stratejisi Etkili Oldu

PKK'nın bu yıl ‘alan hakimiyeti’ stratejisini öne çıkararak Hakkari-Şırnak bölgesini kaplayan 400 kilometrelik bölgeyi kontrol ettiğine dair propaganda yapması ve Şemdinli-Beytüşşebap baskınlarıyla ‘bayrak dikme’ girişiminde bulunmasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri, terörle mücadele yönteminde değişikliğe gitti. 30 Ağustos’taki YAŞ atamalarıyla bölgeye gelen yeni komutanlar, bugüne kadar uygulanan ‘savunma’ yerine ‘hücum’ stratejisine geçti. Kışlalardan çıkan askerler, kırsalı adım adım taramaya başladı. Özellikle Hakkâri ve Şırnak’ta yoğunlaşan operasyonlara eğitimsiz askerler yerine özel birlikler katıldı. Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı Bordo Bereliler, Jandarma Özel Harekât birlikleri, polis özel harekât timleri, komando güçleri ve köy korucuları uzun süre sonra ortak operasyonlar gerçekleştirdi. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in de bölgeye giderek bizzat takip ettiği operasyonları 2. Ordu Komutanı Org. Galip Mendi yönetti.

Terörle mücadelede 28 yıldır uygulanan usulleri terk eden birlikler, kışlalara dönmeden kırsalda hâkimiyet kurmaya başladı. Sürekli arazide kalarak teröristlerin peşine düşen güvenlik güçleri, ‘Bul ve yok et’ konseptiyle hareket ediyor. Karakolların lojistik üs olarak kullanıldığı operasyonlarda, yerdeki birliklere etkili hava desteği sağlanıyor. Bölgeyi sürekli gözetleyen insansız hava araçları, her türlü hareketliliği komuta merkezine iletiyor. Diyarbakır ve Malatya’dan havalanan savaş uçakları da, hedeflere bomba yağdırıyor. İnsansız hava araçları da sürekli uçarak teröristleri tespit ediyor.

2012’nin ikinci yarısında ilk kez insanlı keşif uçakları (İKU) da kullanılmaya başlandı. Kobra helikopterleri ve F-16’ların sürekli havada olması sebebiyle teröristlerin hareket kabiliyeti zayıfladı. Yıllarca PKK’nın en fazla eylem yaptığı Gabar ve Bestler-Dereler gibi yerlerde bu yıl neredeyse hiç saldırı olmadı. Bu durum, örgütü askeri birliklere saldırmaktan daha kolay olan adam kaçırma, yol kesme, okul yakma ve şantiye yakma gibi eylemlere yöneltti. Riski az bu eylemler ise halkın tepkisini çekiyor.

Bölge Sorumluları Öldürüldü

TSK’daki anlayış değişikliği sahaya da yansıdı. Yılbaşından 25 Kasım’a kadar, Türkiye sınırları içinde ve Kuzey Irak’ta toplam 1.176 terörist öldürüldü, 248 PKK’lı teslim oldu. Operasyonlarda 3 ton 750 kilogram el yapımı patlayıcı ile 326 kilo C-4 ve A-4 plastik patlayıcı ele geçirildi. Ayrıca 470 adet Kalaşnikof, M-16, Kanas, Bixi ve Doçka gibi uzun namlulu silah ile 880 el bombası ele geçirildi. PKK’nın yaklaşık 5 bin 500 olarak tahmin edilen militan sayısının 4 bine düştüğü tahmin ediliyor.

En tepedekiler olmasa bile güvenlik güçlerinin etkisiz hale getirdiği isimler arasında bölge sorumluları da yer aldı. KCK Yürütme Kurulu üyesi Rüstem Cudi, HPG’nin askerî konsey üyeleri Yücel Halis, Guhar Çekirge, Seyfettin Işık, HPG ve Özgür Kadınlar Birliği YJA Star askeri konsey üyeleri Süreyya Aslan ve Zeynep Bozkurt ile Diyarbakır’da 2008 yılında bir dershanenin önünde düzenlenen bombalı saldırıyı planlayan PKK’nın Van sorumlusu Mehmet Guyi gibi önemli isimler öldürüldü.

Kış üslenmesine ağır darbe vuruldu

Köylerde sığınak oluşturarak veya köylü gibi davranarak kış aylarını kayıpsız geçirmek isteyen PKK’lılar, bölge halkından istediği oranda destek alamıyor. Bu sebeple meskûn mahallerden gittikçe uzaklaşmaya başlayan teröristler, ‘kış üslenmesi’nde büyük darbe aldı. Çok sayıda mağara ve sığınak güvenlik güçleri tarafından imha edildi. İçerisinde mutfak, tuvalet, yemekhane, çalışma yeri de bulunan 5 odalı sığınaklar bile bulundu. Hakkari ve Şırnak’ta 2.500 metre yükseklikte sarp kayalar arasındaki barınaklara yapılan baskınlarda, teröristlerin kış ayları için depoladığı çok sayıda giyim malzemesi, mutfak eşyaları, gıda maddeleri, ilaç ve yakacak ele geçirildi. Battaniyeden kavurmaya kadar neredeyse bir kasabayı doyurmaya yetecek malzeme ele geçince, örgütün kış hazırlığı büyük darbe yedi.

PKK: "Başarısız Olduk Kayıplar Verdik"

Güvenlik güçleri tarafından tespit edilen konuşmada, askerlerin karakoldan çıkıp kırsalda dolaşmasının PKK’yı zor duruma soktuğu belirtiliyor. Terör örgütü yöneticilerinin telsiz konuşmaları da yaşanan durumu gözler önüne seriyor:

- Devletin son zamanlarda Şemdinli’de aldığı noktalar yüzünden eylem yapamıyoruz. Tepelere tank koymuşlar.

- Bölgedeki asker çok tecrübeli, konumunu belirtecek şekilde hareket etmiyor. Sürekli geziyor ve sizden fazla dağda duruyor. Köy korucuları operasyona gece gündüz destek veriyor. Hatta operasyondaki askerin çevre güvenliğini korucular alıyor.

- “Başarısız olduk, kayıplar verdik. Demek ki böyle olmuyor, siyasi çözüm gerekiyor. Halka değil, dağa dayandık. Sadece dağda askerle çatışma pozisyonunun ötesine geçemedik. Girişimlerimizin büyük çoğu başarısızlıkla sonuçlandı."

Zaman 

Bu haber toplam 4486 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri