Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Orada İmzaladı, Burada Eleştirdi

07.10.2013 00:57
Teröristi ‘aktivist’, terörü ise ‘çatışma’ olarak gösteren AKPM raporunu imzalayarak tepki toplayan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Batı’daki olumsuz uygulamalarla ilgili, “Oradaki olumsuzluklar bizi bağlamamalı.

Teröristi ‘aktivist’, terörü ise ‘çatışma’ olarak gösteren AKPM raporunu imzalayarak tepki toplayan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Batı’daki olumsuz uygulamalarla ilgili, “Oradaki olumsuzluklar bizi bağlamamalı. Biz kendi ülkemize bakarız” dedi. Baykal, yeni anayasa konusunda Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun uzlaştığı maddelerin Genel Kurul’a gelmesi halinde destek vereceklerini belirtirken, MHP’li Faruk Bal ise buna karşı çıktı. 

AVRUPA’DAKİ OLUMSUZLUKLARI GÖRMEZDEN GELDİ

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Üyeleri CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, toplantı dönüşü Akit’in sorularını cevapladı. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’yi olumsuz etkileyen, teröristi ‘aktivist’, terörü ise ‘çatışma’ olarak gösteren AKPM raporunu imzalamasının Baykal’ın genel duruşuna tezat oluşturmasını, Batı’daki olumsuz uygulamaları hatırlatmamız üzerine Baykal, bir an duraksayarak, “Oradaki olumsuzluklar bizi bağlamamalı. Biz kendi ülkemize bakarız. Türkiye’de milletvekilleri cezaevinde, gazeteciler cezaevinde, basın özgürlüğü kısıtlanıyor, demokrasi ile yönetilen ülkelerde bu böyle olamaz. Biz daha fazla demokrasi olsun, daha fazla özgürlük olsun istiyoruz” dedi.

YENİ ANAYASA KONUSUNDA MUHALEFETİN KAFASI KARIŞIK

Yeni anayasa konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce gündeme getirdiği uzlaşılan maddelerle ilgili Baykal, “Yeni Anayasa’da bugüne kadar bütün partilerin mutabık kaldığı maddeleri getirsinler Meclis’e, geçirelim. Ama niye getirmiyorlar. Biz getirmelerini istiyoruz. Bugüne kadar neden getirmediler. Getiremezler o maddeleri, getireceklerini de zannetmiyorum. Getirsinler biz destekliyoruz. Getirmelerini istiyoruz, getirsinler geçsin Meclis’ten” dedi.

MHP’DEN KIRMIZI IŞIK

MHP’li Faruk Bal ise yeni anayasa konusunda, “Biz MHP olarak destek vermeyiz. Şu ana kadar mutabık kalınan maddelere asla destek olmayız. Tamamı bitmeden bu şekilde Meclis’e getirilmesi uzlaşma komisyonunun kuruluş ruhuna aykırı. Zaten yamalı anayasa diye eleştiriyoruz. Bu şekilde anayasaya bir yama daha yapılmış olacak” diye konuştu. Meclis’e getirilirse tutumlarının nasıl olacağı, masadan kalkıp kalkmayacakları ile ilgili soruya Bal, “Onu bilemem ama eğer Meclis’e getirilirse zaten komisyonun kuruluş amacının dışına çıkılmış olur. Komisyonun hedefi anayasanın bütününü yapmak üzere kurulmuştu. Bizim destek vermemiz mümkün değildir ve kararımız da kesindir. AK Parti ve CHP yapmak istiyorsa, yapabilirler biz böyle bir şeyi kabul etmeyiz. Anayasa’nın yamalı olduğu şikayeti yapılıyordu. Bu şekilde anayasaya yeni bir yama daha yapılmış olacak. Biz tümünün ele alınmasından yanayız ve bundan taviz vermeyiz” diye cevap verdi.

yeniakit

Bu haber toplam 1708 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri