Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Orakoğlu: Sürpriz isimler gözaltına alınabilir

17.02.2011 12:38
Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Ergenekon ve Balyoz davasıyla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Bülent Orakoğlu, önceki gün gözaltına alınan gazeteci Soner Yalçın’dan sonra sırada 5 gazetecinin daha olduğunu iddia etti.

Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Ergenekon ve Balyoz davasıyla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Bülent Orakoğlu, önceki gün gözaltına alınan gazeteci Soner Yalçın’dan sonra sırada 5 gazetecinin daha olduğunu iddia etti. Eski Genelkurmay Başkanları İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt’ın da yargılanacağını savunan Orakoğlu, “Bana göre sıra onlara da gelecektir.” derken çarpıcı bir iddia daha ortaya attı:” Hiç ummadığınız insanlara da sıra gelebilir. Askeri kışkırtan siviller yargılanabilir. Farkı insanlar gözaltına alınabilir.” dedi.

Orakoğlu, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Danıştay saldırısından 10 dakika sonra söylediği sözler yüzünden yargılanabileceğini de ima etti. Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A'daki “Görüş Farkı” programına Prof. Dr. İhsan Dağı, Taraf yazarı Lale Kemal ile birlikte katılan Bülent Orakoğlu, Balyoz davası kapsamında yapılan son tutuklamaları değerlendirirken gündemi sarsacak açıklamalar yaptı.

Ergenekon operasyonunun henüz bitmediğini söyleyen Orakoğlu, sivillere dönük muhtemel operasyonun işaretini verdi. Orakoğlu, “28 Şubat'ta darbeye sırt veren medya mensuplarının hepsi bugün önemli mevkilerde. Darbe sürecine destek veren 5–6 gazeteci var. Bunların alınmasını bekliyorum.” dedi.

“Kim bu gazeteciler?” sorusuna cevap vermeyen Orakoğlu, söz konusu gazetecilerin önemli medya gruplarında kritik konumlarda görev yaptıklarını söylemekle yetindi.

Bülent Orakoğlu, eski Genelkurmay Başkanları İlker Başbuğ ile Yaşar Büyükanıt’ın da Ergenekon davası kapsamında yargılanacağını öne sürdü.

Savcı Zekeriya Öz’ün internet andıcıyla ilgili Başbakanlık'a gönderdiği yazının operasyonların habercisi olduğunu söyleyen Orakoğlu, İlker Başbuğ’un “İrtica Eylem Planı”, Yaşar Büyükanıt’ın da '27 Nisan e-Muhtırası'ndan dolayı yargılanacağını belirtti. Orakoğlu, “Bana göre sıra onlara gelir.” ifadelerini kullandı.

Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de yargılanmasını da gündeme getirdi. Ergenekon kapsamında hiç umulmayan, farklı isimlerin gözaltına alınabileceğini savunan Orakoğlu, “Sayın Demirel’i mi kastediyorsunuz?” sorusuna, “Ben Sayın Sezer olarak anlamıştım. Danıştay baskınında tetikçi Alparslan Aslan hâkimi şehit ettiğinde, 10 dakika sonra Sayın Sezer muhafazakâr insanları sıkıntıya sokacak açıklama yaptı. Bu açıklanmanın sorgulanması lazım. Darbe sürecine kim destek verdiyse sorgulanır, bundan geri dönüş yok.” dedi.
 

Bu haber toplam 2644 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri