Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oral Çalışlar Taraf'taki görevinden istifa etti

26.04.2013 18:51
Taraf gazetesinden büyük istifa..

Taraf Gazetesi'nin sahibi Başar Aslan'ın gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Oral Çalışlar'ın bilgisi dışında Yazıişleri Müdür Kurtuluş Tayiz'in görevine son vermesi üzerine Aslan'a tepkiler büyüdü. GazetedeTayiz'in görevden alınmasının ardından Genel Koordinatör Markar Eseyan'ın da görevine son verildi.

YAZARLAR PATRONA KAZAN KALDIRDI

İşte bu gelişmeler üzerine gazetenin yazarları ortak bir bildiri hazırladı. Oral Çalışlar'a rağmen alınan bu kararı kabul etmediklerini, gazetenin bugüne kadar editoryal bağımsızlığa saygılı bir çizgisi olduğunu ve böyle kalması gerektiğini dile getirdiler.

ÇALIŞLAR'IN YERİNE NEŞE DÜZEL

Taraf'taki bu kriz konuşulurken yayın yönetmeni Oral Çalışlar'dan istifa haberi geldi. Oral Çalışlar bir açıklama yaparak, Taraf'taki görevinden istifa ettiğini duyurdu. Gazetenin başına Neşe Düzel'in getirildiği iddia ediliyor. Bir zamanlar Ahmet Altan'ın sağ kolu olan Düzel, Altan'ın istifasına rağmen gazetede kalan isimlerden olmuştu.

OĞUR: ''BİZ O TARAF'TA YOKUZ''

Gazetenin yazarlarından Yıldıray Oğur ise, "Sorulara toplu yanıt" başlığıyla attığı twitte, "Taraf'ı başka bir tarafa çekmekteler, biz o tarafa gelmiyoruz..." dedi.

Oral Çalışlar'ın açıklaması:

''TARAF GAZETESİNDEN İSTİFA ETTİM''

"Ama"sız barışın gazetesi olduk...

1 Şubat 2013 tarihinde başladığım Taraf gazetesi genel yayın yönetmenliğinden istifa ettim.

"Akil insanlar" heyetiyle Kastamonu gezisindeyken, gazetenin sahibi Başar Arslan, bana danışmadan ve haber vermeden, Yazı İşleri Müdürü Kurtuluş Tayiz'i görevden aldı. Ben de kendisine bu yaptığının görevime ve yazıişlerine müdahale olduğunu, kabul etmeyeceğimi söyledim. O gün istifa ettim, adımı künyeden çıkarttırdım. Bilgim dışında adım künyeye yeniden koyuldu.

''MARKAR'I DA GÖREVDEN ALDI''

Ben Başar Arslan'ın müdaheleci tutumundan vazgeçmesini beklerken, o Genel Yayın Koordinatörü Markar Esayan'ı da görevden aldı.

Taraf gazetesi benim yönetimimde ve yazı işlerindeki arkadaşların dirayetli çalışmalarıyla, "çözüm ve barış süreci"ne kararlı destek vermek; kadın konusunda, ötekileştirilen kesimler konusunda pozitif ayrımcılığa özen gösterebilmek için elinden geleni yaptı.

''İLAN GELİRİ İKİYE KATLANDI''

Çok sayıda yazar gazeteye yeniden döndü, aramıza yeni yazarlar katıldı. Gazetedeki arkadaşlarımla tam bir uyum içinde çalıştık. İlan geliri ikiye katlandı. Satışlar arttı.

Yazarlarımızın önemli çoğunluğu, barış sürecine yürekten destek verdi.

Gazetedeki krizin, Türkiye'de belirginleşen yeniden saflaşmanın bir parçası olduğunu, bir diğer ifadeyle söylemek gerekirse, "barış süreci" konusundaki farklı yaklaşımlardan kaynaklandığını söyleyebilirim. Hükümetin adımlarını tehlikeli bulan kesimler, çatışmaların bitmesinden endişe eden bir ruh hali içine girdiler.

''BARIŞ KARŞITI OPERASYON''

Taraf'ın da bu açıdan onların endişe ve rahatsızlıklarına sözcülük etmesini isteyenler, gazeteye müdahale ettiler. Gazete, yazı işleri ve ben; tam bir uyum içinde, "ama"sız olarak barışı savunmakta ısrarlı olduk.

İşin esası, bu bir barış karşıtı operasyondur...

Bunca patırtının altında yatan asıl gerçek budur. 

Bu haber toplam 3404 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri