Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ordu Tahrir'e İndi Kahire Yine Karıştı

18.12.2011 09:49
Arap dünyasını ayağa kaldıran isyanların 1. yıldönümünde Mısır yine karıştı. Askeri yönetime karşı süren eylemler, bu kez bir futbol topu yüzünden alevlendi.

Maç yapan eylemcilerin topu meclis bahçesine kaçınca topu almaya giden genç, askerlerin işkencesinden kurtulamadı. Tahrir devrimcilerini yeniden sokağa döken bu olayın ardından binalar ateşe verildi. Çıkan çatışmalarda 8 kişi öldü, 300 kişi yaralandı.

Tunus'ta Muhammed Buazizi adlı gencin kendini yakmasıyla başlayan Arap isyanları birinci yılını doldururken, bu süre içinde Hüsnü Mübarek rejimini deviren Mısırlılar'ın iktidardaki Yüksek Askeri Konsey'e olan öfkesi de dinmek bilmiyor. Cuma gününden bu yana muhalifler ile askerler arasında yaşanan olaylarda ülke yeniden savaş alanına döndü. Tahrir Meydanı'nda muhaliflere ait çadırlar askerler tarafından yakıldı. Göstericiler de Bilimsel Araştırma Enstitüsü'nü ateşe verdi. Yangının Coğrafya Araştırmaları Merkezi'ne de sıçradığı belirtildi.

8 kişinin hayatını kaybettiği, 300'den fazla kişinin de yaralandığı olayların, futbol yüzünden çıktığı anlaşıldı. Bazı görgü tanıkları, başbakanlık binası önünde oturma eylemi yapan muhaliflerin kendi aralarında futbol oynadıkları sırada topun Meclis binasının bahçesine kaçması ile olayların başladığını söyledi.

KARŞI DEVRİM İDDİASI

Topu almak üzere bahçeye giren Ala Abdülhadi'nin askerler tarafından dövülerek işkence edilmesi üzerine protestocular ile askerler arasında çatışmalar çıktı. Bu olay Başbakan Kemal Ganzuri tarafından da doğrulandı. Ganzuri, askerlerin gence yönelik davranışlarını "kabul edilmeyecek kötü muamele" olarak nitelendirdi. Ganzuri ayrıca, güvenlik güçleriyle çatışan göstericilerin "devrim değil karşı devrim" istediğini savundu. Ganzuri, Hüsnü Mübarek'e koltuğunu bıraktıran gösterilere atıfta bulunarak, "Tahrir'dekiler devrimin gençleri değil" dedi. Bu arada Başbakanlık ve hükümet binalarına konuşlanan askeri birlikler ve "Baltacı" olarak tabir edilen suç grupları ile muhalifler arasında çatışmalar sürüyor. Çatılara çıkan rejim yanlılarının attığı taşlar göstericileri yaralarken, Tahrir News adlı gazete, kamu binalarından ateş açan bir keskin nişancının fotoğrafını yayımladı.

İSTİFALAR BAŞLADI

Yeniden tırmanışa geçen olaylar siyasi partileri de ayağa kaldırdı. Yarın Partisi Lideri Eymen Nur, Yüksek Askeri Konsey'inden görevini devretmesini istedi. Cumhurbaşkanı adaylarından Amr Musa da seçim kampanyasını durdurduğunu açıkladı. Göstericilere karşı şiddet kullanılmasını protesto eden Hür Mısır Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Hayri, Kahire Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mümtaz Abdulfettah ve Vasat Partisi Lideri Abdul Ala Madi Danışma Kurulu'ndan istifa ettiklerini açıkladı. 

Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri