Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Organ Tacirleri Hatay’da İş Başında

20.03.2013 23:53
Hatay’da yabancı plakalı ambulanslarla, Suriye’den organ taşındığına dair fotoğraflar ortaya çıktı. Suriye devlet yetkilileri, radikal İslamcı muhaliflerin organ ticareti yaptıklarını iddiasını dile getirmişti.

Suriye’de rejime karşı savaşan radikal İslamcı isyancıların, organları için insan öldürdükleri, bu organları Türkiye üzerinden sattıkları iddiası bir süre önce gündeme gelmişti. Suriye devlet yetkilileri, çatışma bölgelerinde buldukları cesetlerin çoğunluğun organlarının eksik olduğunu, yaralı yakaladıkları askerlerin ve rejim yanlısı milislerin, organlı alınarak, öldürüldüklerini, bunun insanlık suçu olduğunu açıklamıştı. Hatay’da çekilen fotoğraflar, dikkatleri yeniden Suriye devlet yetkililerinin bu açıklamalarına çevirdi.

İNGİLİZ PLAKALI AMBULANS

Hatay eski itfaiye önünde yabancı plakalı ambulansla Suriye’den Türkiye’ye getirilen, organların yabancı bir başka araca nakledilerek, alıcısına ulaştırıldığı iddia ediliyor. İngiliz plakalı ambulansın Suriye- Türkiye arasında yaralı taşıma görüntüsü altında, sürekli olarak organ taşıdığı öne sürülüyor. İddiaya göre Türkiye’ye sokulan bu organlar, yüksek fiyatlarla değişik kesimlere satılıyor. 

 

Hatay Cilvegözü sınır kapısından, özel bir izinle sürekli olarak Suriye’ye belgesiz olarak giriş çıkış yapıldığı, araçların denetlenmediği, kontrol edilmediği söyleniyor.

resim4.jpg

Bu haber toplam 2782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri