Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Orgeneral Çevik Bir Mercek Altında

01.01.2012 09:27
Gölcük Donanma Komutanlığı'nda bulunan 28 Şubat belgelerinin Ankara'ya gönderilmesi, sürecin yasadışı oluşumu Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) illegal faaliyetlerinin de soruşturulasının kapısını da araladı.

Gölcük'te ele geçirilen 28 Şubat belgelerinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi, gözleri dönemin aktörlerine çevirdi. Soruşturma kapsamında eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in faaliyetlerinin mercek altına alınacağı ve ifadesine başvurulabileceği öğrenildi.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda bulunan 28 Şubat belgelerinin Ankara'ya gönderilmesi, sürecin yasadışı oluşumu Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) illegal faaliyetlerinin de soruşturulasının kapısını da araladı. 28 Şubat süreci ile ilgili inceleme kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelerin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi, gözleri dönemin aktörlerine çevirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kendisine gönderilen belgeler ışığında soruşturma için bir savcı görevlendireceği ve dönemin sorumluları hakkında işlem yapacağı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in de faaliyetlerinin de mercek altına alınacağı ve ifadesine başvurulabileceği öğrenildi. BÇG'nin mimarı olarak bilinen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya'nın hayatını kaybetmesi sebebiyle hakkındaki iddialar düşecek.

6 MİLYON KİŞİ FİŞLENMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Askeri Casusluk soruşturması kapsamında 6 Aralık 2010 tarihinde Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki aramalarda tarihe post modern darbe olarak geçen 28 Şubat sürecine ilişkin birçok belge de ele geçirilmişti. Deniz Kuvvetleri'nde yapılan ve 28 Şubat sürecinde 6 milyon kişiyi fişleyen yasadışı Batı Çalışma Grubu'nun "talimatları uygulansın" diye 2005'e kadar bölge komutanlıklarına yazılı emirler gönderildiği ortaya çıktı. Balyoz ana davasına konu "Plan semineri"nin yapıldığı 5-7 Mart 2003 tarihinden yaklaşık 1 hafta sonra 13 Mart 2003'de bölge komutanlıklarına yazılan emirle 28 Şubat dönemi talimatları doğrultusunda fişleme yapılmasının istendiği belirlenmişti. Balyoz darbe planı ve Poyrazköy iddianameleri de BÇG talimatlarının hala kullanıldığını belgelemişti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Deniz Kutluk'un hazırladığı raporda, tüm bilgi toplama çalışmalarının BÇG tarafından yapılacağı belirtiliyor. Hazırlanan raporda 1 Mayıs 1997 emirlerine göre düzenlendiği bilgileri yeralıyor. Balyoz tutuklusu emekli korgeneral Engin Alan'ın 2'nci kolordu komutanı olarak imzaladığı 24 Aralık 2002 tarihli yazıda, 3 Kasım seçimlerinden sonra irticai faaliyetlerde artış olduğu savunularak fişleme formlarının doldurulması emredilmişti.

FİŞLENEN TANIKLAR DA DİNLENECEK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Başsavcılığın soruşturma başlatması durumunda dönemin mağdur tanıkları da dinlenecek. Bu kapsamda aralarında Cengiz Çandar, Mehmet Ali Birand gibi fişlenen gazeteciler, Bülent Orakoğlu gibi Emniyet müdürleri, Genelkurmay birinfingine katılmadıkları için andıçlanan hakim ve savcılar, eşleri başörtüsü sebebiyle ceza alan memurlar, yeşil sermaye denilerek ticari faaliyetleri engellenen şirketlerin sahipleri gibi birçok kişi "tanık" olarak dinlenecek.

Balyoz sanığı Doğan talimat veriyordu

BÇG, 1 Mayıs 1997'de başladığı fişleme faaliyetlerini, AK Parti'nin 9 yıldır kesintisiz sürdüreceği iktidarının başlangıcı olan 3 Kasım 2002'de "İrticai faaliyetler artıyor" diyerek Balyoz sanığı Çetin Doğan imzasıyla sürdürdü. Doğan'ın talimatları 2004 yılında Deniz Kuvvetlerine gönderildi. Mesut Yılmaz hükümeti döneminde lağvedilmdiği açıklanan BÇG'nin 2005 yılına kadar faaliyetlerini sürdürdüğü ortaya çıktı.

Yeni Şafak 

Bu haber toplam 2040 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri