Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Orhan Pamuk: Batı'da beni dinlemiyorlar

04.02.2016 11:54
Orhan Pamuk, Yurtdışında Türkiye ile ilgili insanların kendisini dinlemediğini, IŞİD ve göçmen konusunu daha çok önemsediğini söyledi.

Orhan PamukZaman Gazetesi'nden Zehra Onat'a Batı'da Türkiye hakkında yaşadıklarını anlattı. Pamuk, Batı'da "Türkiye'de gazeteciler hapse atılıyor" dediğinde kulak arkası edildiğini, IŞİD ve göçmen olayının daha çok önemsendiğini ifade etti ve "Demokrasimizle benim istediğim kadar ilgilenmiyorlar" diye yakındı..

DEMOKRASİ SORUNUNU ÖNEMSEMİYORLAR

Pamuk, yurtdışında kendisine Türkiye'de demokrasi ve özgürlük konusunda ne tür sorular sorulduğunu şu ifadelerle açıkladı;

"Yavaş yavaş diyelim, iktidar partisinin otoriterliği unutuluyor, daha çok göçmen sorunu... Yazdan beri, göçmen ve IŞİD sorunu konuşuluyor. Demokrasimizle benim istediğim kadar ilgilenmiyorlar. Ben ‘yahu gazeteciler hapse giriyor' filan deyince kulak arkası ediyorlar. Batı Türkiye'nin dostluğunu istiyor, ki IŞİD'le savaşında yardım etsin. İstenmeyen göçmenlere de kapıyı tutsun. 'Zaten ne kadar olur Türk'ün demokrasisi' diyorlar. Demokrasinin daha iyi olduğu dönem de vardı, onlar bu farklarla fazla ilgili değiller. Onun için Can Dündar gibi arkadaşlarımızın işi de zor.

TÜRKİYE'DE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ GERİLEDİ DEMİYORLAR

Son altı aydır batıda, ‘Türkiye'de düşünce özgürlüğü şöyle gerilemiştir' diye büyük bir cümle, ifade yok. Her zaman işleri düşünce özgürlüğü olan insan hakları kurumları, demokrasi kurumları, akademik kurumlar bunlar konuşuyor ama o düzeyde kalıyor.

Çünkü en sonunda burada belirleyici olan siyasetçilerin sözleri, gazetelerin Ortadoğu, Türkiye, dünya sayfalarında ise göçmen ve IŞİD krizi ele alınıyor. Batının IŞİD'in terör eylemlerinden korkusu Türkiye'deki demokrasiden çok daha önemli.

BANANE TÜRKİYE'NİN DEMOKRASİSİNDEN DİYORLAR

En sonunda batının siyasetçisini de suçlayamıyorum çünkü orada demokrasi var, batı diyelim tipik bir Avrupa ülkesinin seçmeni ‘bana ne Türkiye'deki demokrasiden, bu göçmenleri buraya getirme ey Angela Merkel, Paris'e de IŞİD bomba atmasın, Türkler dostunsa onları hallet.' diyor."

Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri