Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Orman yangınında ölü sayısı 173

10 Şubat 2009 / 13:40
Avustralya'nın güneydoğusundaki orman yangınlarında ölü sayısı 173'e yükseldi.
Yanan ev ve arabalarda kömürleşmiş cesetler bulunuyor. Ölü sayısının artacağınden endişe ediliyor. Yangınlarda kundaklama şüphesi de giderek artıyor.

Avustralya tarihinde orman yangınlarında en fazla can kaybı verilen olay olarak kayıtlara geçen yangınlarda, ölü sayısının daha da artabileceği bildirildi. Victoria polis başkomiseri Christine Nixon, "Ölü sayısının artacağına inanıyoruz. Bu, halkımız için çok üzüntü verici bir olay. Hafta sonuna kadar tam rakamı bulacağımız ümit ediyoruz" dedi.

Cesetler kimlik tespiti için morglarda bekletiliyor. Morgların dolması üzerine dondurucularla geçici morglar oluşturuldu. Melbourne'de bu şekildeki morgda 101 ceset bulunuyor.

Avustralya'da, ülkenin güneydoğusunu kasıp kavuran orman yangınlarıyla ilgili olarak kundaklama şüphesi de giderek artıyor. Nixon, 100 uzmandan oluşan özel bir ekip kurduklarını ve tüm yangın vakalarının tek tek incelendiğini bildirdi. Gippsland'de kasıtlı olarak yangın çıkardığı şüphesiyle bir kişi gözaltına alınmış durumda. Gipssland'daki yangında 20 kişi ölmüştü.

Başbakan Kevin Rudd da kundakçıları "toplu katliam yapan katiller" diye nitelendirdi. Victoria Polis Bakanı Bob Cameron da kundakçıları yakalayacakları taahhüdünde bulundu.
Aşırı sıcaklardan dolayı cumartesi günü başlayan yangınlar, kuvvetli rüzgarlar sebebiyle hızla yayılmıştı. Yangınlara karşı 30 bin itfaiye görevlisi, 36 su bombası uçağıyla mücadele etti. Yangınların büyük bölümü kontrol altına alındı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri