Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ortak operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı

18.11.2015 14:31
Türkiye ve ABD'nin DAEŞ'e düzenleyeceği ortak operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı.

Paris saldırılarının ardından Fransa’ya ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye ile ABD’nin, Suriye’nin kuzey sınırında DAEŞ’in kontrolündeki alanlarda güvenliği sağlamak için operasyona başlayacağını açıkladı.

OPERASYON HAVA OPERASYONU OLACAK

Ankara’daki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, ortak operasyon “hava operasyonu” olacak.

SINIRDA 98 KM TEMİZLENECEK

CNN International’a konuşan Kerry, “Kuzey Suriye sınırının yüzde 75’i şu anda (IŞİD’in erişimine) kapatıldı. Şu an Türklerle birlikte geriye kalan 98 kilometrenin de kapatılması için operasyona giriyoruz” dedi.

Askeri operasyonda ABD’nin eğittiği ‘ılımlı’ muhalif güçlerin karadan IŞİD’e karşı atağa geçeceği, bu atağın Türkiye’deki askeri üslerden havalanan Amerikan uçaklarının bombardımanı ile destekleneceği belirtildi.

OYUN DEĞİŞTİRİCİ

DAEŞ’e yönelik bu operasyonla, örgütün yabancı savaşçıları kendi bölgesine alması ve bölgede yasadışı ticarette bulunmasının önüne geçilmek isteniyor. ABD ve Türkiye’nin ortak planını bilen diplomatlar, Reuters’a DAEŞ’in yaşam damarlarından birinin kesilmesinin ‘oyun değiştirici’ nitelikte olacağı yorumunda bulundu.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, “IŞİD’e karşı ABD ile ortak bir mücadele içerisindeyiz ve önümüzdeki günlerle birlikte bazı adımlar atılmış olacak” dedi. Reuters,DAEŞ’in yasadışı ticaret ve yabancı kökenli savaşçıları kontrolü altındaki bölgelere almak için Türkiye sınırındaki alanı aktif olarak kullandığını yazdı.

Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri