Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ORTAYA ÇIKAN İNANILMAZ ŞİKE GERÇEĞİ

08.02.2012 09:36
Yapılan bir araştırma Avrupa futbolundaki şike gerçeğini gözler önüne serdi...

Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPro) Avrupa futbolunda yaşanan şike skandallarına farklı bir boyut kazandırdı, kariyerini Avrupa’da sürdüren her 4 futbolcudan birinin , oynadığı ligde şike yapıldığından haberdar olduğunu açıkladı.
Avrupa futbolunda şikenin, ırkçılığın ve şiddetin boyutlarının incelendiği, binlerce oyuncunun görüşüne başvurularak yapılan anketlere dayalı araştırma, fikri sorulan futbolcuların yüzde 23,6’ sının şikeden haberdar olduğunu gösterdi. Şike teklifi yapılan oyuncu oranı ise Avrupa genelinde yüzde 11,9 iken, bu oran, Yunanistan’da yüzde 30,3’e kadar yükseliyor. Oyuncuların yüzde 41,1’i de kendilerine taahhüt edilen ödemelerin zamanında yapılmamasından şikayetçi.
FIFPro Müdürü Anthony Higgins, sonuçların kaygı verici olduğunu, bunun, futbol için bir uyarı niteliği taşıması gerektiğini söyledi. Doğu Avrupa’da parası ödenmeyen futbolcuların, kendilerini şike ve yolsuzluk olaylarının içinde bulmaya daha yatkın olduklarının ortaya çıktığını ifade eden Higgins, tehlike çanlarının sadece doğu değil, Batı Avrupa için de çaldığını kaydetti.
 

Bu haber toplam 1780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri